Sosna wykorzystywana jest głównie jako surowiec w przemyśle meblarskim i stolarstwie. Jednak to nie jedyne przeznaczenie tego drzewa. Jest ono również rośliną leczniczą – to właśnie dzięki niemu otrzymujmy popularny syrop pini. Dowiedz się, jak zrobić go samemu.
Od niepamiętnych czasów sosna była stosowana w medycynie ludowej. Odwary z pączków, igieł lub zielonych szyszek stosowano do leczenia szkorbutu, puchliny wodnej, reumatyzmu, bólów zębów, artretyzmu, gruźlicy czy chorób skóry. Surowcem zielarskim są pączki sosny (Pini gemmae), młode pędy sosnowe (Pini turiones), szyszki, a żywica, a także olejek sosnowy. Z pędów sosny możemy przygotować tzw. syrop pini.
Pędy sosny – jak ich szukać?
Sosnę rozpoznamy przede wszystkim po igłach – wąskich i długich. Mają kolor szarozielony lub niebieskozielony i rosną w parach, zebrane w pęczki (3-4 igły na krótkopędzie), otoczone pochewką z łuskowatych liści.
Pędy sosny najlepiej zbierać w okresie maja. Muszą to być jasnozielone przyrosty z brązową, lepką łupinką. Przycinamy je sekatorem albo bardzo ostrym nożem. Najbardziej soczyste mają długość do 12 cm. Te dłuższe będą miały już mniej soku. Pędy najlepsze na syrop i miód będą lepkie, warto więc pamiętać o zabraniu rękawiczek. Przyda się też gorsze ubranie – na wypadek pobrudzenia żywicą.
Pędy należy pozyskiwać w sposób odpowiedzialny. Nie zbierajmy wszystkich pędów z jednej sosny, tylko wybierajmy najbardziej soczyste z kilku drzew. W ten sposób nie zaszkodzimy drzewu.
Syrop z pędów sosny – przygotowanie
Syrop pini możemy przygotować na dwa sposoby – gotując lub bez gotowania.
W przypadku opcji z gotowaniem, należy umyć zebrane pąki, a następnie gotować je w wodzie w proporcji 1:1 przez około godzinę. Po 48 godzinach przechowywania w temperaturze pokojowej, ekstrakt trzeba przesączyć i zmieszać z cukrem, również w proporcji 1:1. Gotujemy aż do momentu osiągnięcia właściwej konsystencji. Aby zapobiec fermentacji, dodajemy 200 ml soku z cytryny do chłodnego syropu. Trzymamy go w temperaturze pokojowej w szklanej butelce, szczelnie zamkniętej.
Jeżeli wolimy zrobić syrop bez gotowania, musimy umyte pędy sosny włożyć do słoja. Dla ułatwienia możemy obrać je z brązowych łusek i rozbić tłuczkiem lub pokroić na mniejsze kawałki. Następnie do słoja należy wsypać cukier, tak, aby przykrył pędy – całość pozostawiamy na ok. 2 tygodnie w słonecznym miejscu. Po upływie tego czasu trzeba przecedzić syrop przez gazę i przelać do pasteryzowanych butelek. Najlepiej przechowywać go w suchym i chłodnym miejscu.
Na co pomaga syrop pini?
Syrop z pędów sosny ma działanie lekko wykrztuśne, upłynniające flegmę, odkażające, bakteriobójcze, wspomagające leczenie infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Może łagodzić objawy kaszlu – w szczególności mokrego. Przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazaniami do stosowania preparatów z pędów sosny jest astma oskrzelowa i krztusiec. Skutkiem ubocznym może być podrażnienie błon śluzowych i skóry. Ze względu na brak danych, nie zaleca się stosowania syropu z sosny u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Ze względu na słodki smak, syrop z sosny można wykorzystać także jako słodzik do herbaty, dodatek do deserów i sosów.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS