Po Gdańsku przyszedł czas na Warszawę. Właściciele mieszkań coraz częściej dostają upomnienia i kary za złą segregację odpadów – informuje wtorkowy “Puls Biznesu”.
Jak pisze “Puls Biznesu” w 2025 r. samorządy będą musiały wykazać się przekazywaniem 55 proc. odpadów do recyklingu. Obecnie w wielu dzielnicach Warszawy segregacja sięga 30-40 proc.
“Miejskie samorządy coraz bardziej zaczynają się domagać od zarządców nieruchomości i ich mieszkańców segregowania jak największej ilości odpadów” – czytamy.
Kamery i kodowane worki mogą złagodzić problem
Problem może złagodzić np. stosowanie kontenerów, do których mieszkańcy wrzucają kodowane worki. Wówczas można sprawdzić kto i jak segreguje odpady.
Maciej Antosiuk uważa, że kamery czy kodowane worki mogą zachęcić mieszkańców do przykładania większej wagi do segregacji, ale podkreśla, że są kosztownym rozwiązaniem. Zwraca uwagę, że mieszkańcy Warszawy już dużo płacą za odpady. Stawki są wysokie zwłaszcza dla samotnych starszych osób, które muszą utrzymać się z niskich emerytur. Trudno się spodziewać, że będą współfinansować system kamer czy kontenerów na worki z kodami.
“PB” przypomina, że np. Gdańsk wysyła upomnienia i nakłada kary, zwane opłatą dodatkową, za wadliwą segregację. Ostatnio coraz częściej takie działania stosuje też samorząd stolicy.
“Wiosną tego roku głośnym echem odbiło się nałożenie około 90 tys. zł kary na osiedle ośmiu bloków na ursynowskim Imielinie. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego” – pisze dziennik.
Pobierz kalkulator “Bezpiecznego kredytu 2 proc.”
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem – “pełną” ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
“PB” cytuje prezesa Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej Imielin Rafała Januszkiewicza, który mówi, że prowadzone są przeciwko mieszkańcom spółdzielni dwa postępowania administracyjne w sprawie nałożenia opłaty dodatkowej. “Żadne nie jest zakończone. Nie zapłaciliśmy żadnej kary i nie mamy zamiaru” – zapewnia.
Podkreśla, że obowiązujący w Polsce stan prawny w odróżnieniu od innych państw Unii Europejskiej nie dopuszcza żadnego udziału zanieczyszczeń w wyselekcjonowanej frakcji odpadów.
“Oznacza to, że jedna plastikowa reklamówka szklanych butelek wrzucona razem z nimi do pojemnika na szkło może skutkować nałożeniem kar” – twierdzi Rafał Januszkiewicz.
Według “PB” upomnienia i kary otrzymują także inne wspólnoty i zarządcy.
aop/ dki/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS