A A+ A++

W tym momencie najsilniej pada na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i wschodnim Mazowszu; strefa intensywnych opadów nasuwa się nad Podlasie – powiedział w rozmowie z PAP dyżurny synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Dodał, że mokry śnieg, oprócz standardowych utrudnień będzie powodował przerwy w dostawie prądu.

Niż nazwany przez meteorologów niemieckich imieniem Lars, który przynosi nam przede wszystkim intensywne opady śniegu w południowo-wschodniej oraz wschodniej części kraju przemieszcza się nad zachodnią częścią Ukrainy i zmierza w kierunku zachodniej Białorusi – zaznaczył dyżurny synoptyk IMGW Michał Ogrodnik.

– Przynosi on dużo wilgoci, która na styku z chłodną masą powietrza zalegającą nad Polską skutkuje intensywnymi opadami śniegu. W tym momencie najsilniej pada na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, wschodnim Mazowszu i strefa intensywnego śniegu zaczyna już się nasuwać nad Podlasie – powiedział.

Dodał, że w związku z przemieszczaniem się niżu i intensywnymi opadami śniegu zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia.

Na powyższych obszarach – jak wskazał Michał Ogrodnik – może spaść do 35 cm, a lokalnie do  40 cm śniegu. Strefa opadów w nocy stopniowo będzie się oddalała. – To nie oznacza, że śnieg w dalszym ciągu nie będzie powodował utrudnień – zaznaczył synoptyk.

Poinformował, że opadów rzędu 10-15 cm w godzinach nocnych można spodziewać się na Lubelszczyźnie i na Podlasiu. – Tam ta strefa opadów dopiero się nasuwa i tam ten intensywny śnieg dopiero będzie przybierał na swojej sile – powiedział.

Synoptyk zwrócił również uwagę, że śnieg, który pada przy temperaturze rzędu ok. 0, -1  st. jest bardzo mokry i – oprócz standardowych utrudnień na drogach i chodnikach – będzie osiadał na gałęziach drzew i liniach energetycznych, co może powodować m.in. przerwy w dostawie energii elektrycznej.

– Dodatkowo, w godzinach nocnych zwiększy się prędkość wiatru. Szczególnie będzie to odczuwalne na północnym wschodzie kraju, czyli w Podlaskiem, na wschodnim Mazowszu, ale też częściowo na Lubelszczyźnie. Tam większa prędkość wiatru w połączeniu z opadami śniegu sprzyjać będzie występowaniu zamieci i zawiei śnieżnych – ocenił Ogrodnik.

Dodał, że kierowcy muszą się więc liczyć z ograniczaniem widzialności, a miejscami mogą nawet tworzyć się zaspy. – Do tej pory najwyższa pokrywa śnieżna zanotowana na stacjach Instytutu to 35 cm, również na obszarze Podkarpacia, ale myślę, że lokalnie tego śniegu na pewno będzie więcej – powiedział synoptyk.

Podkreślił, że choć najwyższa pokrywa jest spodziewana na terenach podgórskich i w górach, to nie można wykluczyć, że pokrywa rzędu 30 cm lokalnie utworzy się na wschodzie i na północnym wschodzie kraju. Dodatkowo – jak zaznaczył – opady mokrego śniegu mogą powodować oblodzenie nawierzchni dróg i chodników.

(PAP)
autor: Marcin Chomiuk

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWieszak dobroci. Stowarzyszenie PAX ubiera ubogich
Następny artykułWprowadzenie baterii CHiQ do internetowej sprzedaży detalicznej w sześciu krajach europejskich