A A+ A++

Pojawiła się strona internetowa z prognozami końca pandemii COVID-19 dla różnych krajów. Została wykonana przez naukowców z Singapuru. Przedstawiono tam, kiedy, z różnym prawdopodobieństwem, pandemia COVID-19 zakończy się w różnych krajach. Jaka prognoza dla Polski?

Ludzie w wielu krajach świata są już zmęczeni kwarantanną i koniecznością pozostania w domu. Niemal wszyscy chcą już zniesienia ograniczeń w swobodnym przepływie, ale jak dotąd nie ma jednoznacznych odpowiedzi kiedy to nastąpi. Zespół naukowców z Singapore University of Technology and Design oraz Data-Driven Development Lab, kierowany przez profesora Jianxi Luo z Massachusetts Institute of Technology, starał się uzyskać te informacje w oparciu o modele matematyczne.

Po zebraniu danych o nowo zarejestrowanych przypadkach chorób w różnych krajach, naukowcy opracowali krzywe prognozowania wizualnego, które pokazują, kiedy fala pandemiczna może zakończyć się w danym państwie. Będące wynikiem analizy wykresy upubliczniono. Do budowy prognoz wykorzystano tak zwany model SIR (podatny – zainfekowany – odzyskany). Bierze on pod uwagę podatne, zarażone i już chore osoby w określonych momentach, a także intensywność kontaktów między ludźmi.

Teraz na stronie można zobaczyć prognozy dla 87 krajów, w tym dla Polski. Wykresy są aktualizowane i korygowane zgodnie z najnowszymi statystykami dotyczącymi liczby przypadków Covid-19. Jeśli wierzyć tej symulacji, to epidemia SARS-CoV-2 z prawdopodobieństwem 97% powinna ustąpić do 3 czerwca, na 99% skończy się do końca czerwca, a na 100% do 9 września. Jednak te predykcje są wciąż uaktualniane i jeśli liczba zarażonych będzie stopniowo rosła, to ta prognoza może wkrótce ulec zmianie i to niejednokrotnie.

Dane są przeznaczone do celów edukacyjnych i badawczych i mogą zawierać pewien margines błędu. Ponadto technika prognozowania nie w pełni odpowiada „złożonej, rozwijającej się i niejednorodnej rzeczywistości różnych krajów”. Naukowcy mają na myśli czynnik ludzki, np. to jak ludzie będą się zachowywać, gdy zostaną poluzowane rygory w kwarantannie przez władze w różnych krajach, a presja na to rośnie, bo konsekwencją ich utrzymania jest kataklizm dla światowej gospodarki.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDrogi rowerowe przy ul. Kruszwickiej powstają zgodnie z planem. Jest trochę utrudnień w ruchu
Następny artykułAgnieszka Holland o wyborach. “Czuję się osobiście przez Kaczyńskiego poniżana”