A A+ A++

Symbole religijne w miejscu pracy mogą spotkać się z różnym odbiorem. Czy można zatem zakazać ich eksponowania? Prawnik wyjaśnia.

Pytanie:

Czy pracodawca może zabronić pracownikom eksponowania symboli religijnych na terenie przedsiębiorstwa?

Odpowiedź:

Przedstawiony problem wynika z konkurencji z jednej strony prawa każdego człowieka do wolności i swobody wyznawania jakiejkolwiek religii, z drugiej zaś przyjmowaną nierzadko polityką neutralności firmy wobec swojej klienteli czy wizerunku firmy.

Przy poszukiwaniu rozwiązania zagadnienia eksponowania symboli religijnych na terenie zakładu pracy z całą pewnością możemy z jednej strony sięgnąć do orzecznictwa unijnego w tym zakresie odwołując się m.in. do wyroków TSUE w sprawach C-157/15 wyrok z 14 marca 2017 r. i C-188/15 wyrok z 14 marca 2017 r., wskazujących iż zakaz noszenia wszelkich widocznych symboli religijnych w miejscu pracy, który wynika z wewnętrznej reguły przedsiębiorstwa, nie stanowi dyskryminacji bezpośredniej ze względu na religię lub przekonania wobec pracowników, jeżeli w przedsiębiorstwie obowiązuje zakaz noszenia w godzinach pracy widocznych symboli politycznych, światopoglądowych lub religijnych. Jeżeli regulamin pracy zawiera takie jednolite i generalne postanowienia obowiązujące wszystkich pracowników, zaś przedsiębiorstwo rzeczywiście realizuje politykę neutralności, to nie będzie również możliwe zarzucenie przedsiębiorcy dyskryminacji pośredniej w kontekście równego traktowania opartego na religii lub przekonaniach.

CZYTAJ TEŻ: Mięso w miejscu pracy – czy można zakazać jego spożywania?

Wyroki TSUE dają również wskazówkę, iż takie zakazy nie dyskryminują pracowników jeżeli są obiektywnie uzasadnione zgodnym z prawem celem, a środki, które służą do osiągnięcia tego celu są właściwe i konieczne.

Dyskretne symbole religijne

Z drugiej strony należy mieć na uwadze, iż na rozstrzygnięcie TSUE oczekuje sprawa dotycząca możliwości noszenia dyskretnych symboli religijnych (niewielkich rozmiarów) i w tym zakresie obecne stanowisko rzecznika generalnego dla TSUE wskazuje, iż polityka neutralności politycznej, światopoglądowej lub religijnej pracodawcy w relacjach z klientami nie jest niezgodna z noszeniem przez jego pracowników symboli religijnych, widocznych albo nie, ale niewielkich rozmiarów (dyskretnych), które nie rzucają się od razu w oczy (opinia rzecznika generalnego w sprawach poł … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObwieszczenie o wszczęciu postępowania
Następny artykułAreszt za nielegalne odpady (foto i video)