A A+ A++

Widowisko plenerowe „Opowieść jako żywa”, prezentacje rękodzieła regionalnego, wykład naukowy na temat historii Świętego Krzyża – złożyły się na obchody 410. rocznicy urodzin księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, które miały miejsce 21 sierpnia na Świętym Krzyżu.

Turyści i pielgrzymi mieli okazję zobaczyć m.in.: husarski turniej konny, pokaz musztry paradnej i bojowej halabardników, parada dworskiej mody, prezentację tańców z epoki oraz muzyki barokowej w wykonaniu rekonstruktorów z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
Widowisko poprzedziła Msza św. sprawowana w bazylice mniejszej w intencji księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Organizatorzy złożyli także wieniec w krypcie poświęconej postaci legendarnego księcia.

Po zakończeniu pokazów prof. Krzysztof Bracha wygłosił wykład pt. „Święty Krzyż skarbnica historii. Od Bolesława Krzywoustego do Księcia Jeremiego”, w którym przedstawił także walory Świętego Krzyża i jego powiązania z postaciami historycznymi.

Ponadto podczas uroczystości na stoiskach zaprezentowane zostały regionalne potrawy i wyroby rękodzielnicze gmin powiatu kieleckiego, m.in.: Miedzianej Góry, Piekoszowa, Nowej Słupi, Bodzentyna, Łagowa, Łopuszna, Masłowa, Rakowa, Bielin.

Odbyła się także prezentacja Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz 10 Świętokrzyskiej Brygady Ochrony Terytorialnej.

Książę Jeremi Michał Wiśniowiecki herbu Korybut (zwany Jaremą) ur. 17 sierpnia 1612 w Łubniach. Zmarł nagle 20 sierpnia 1651 r. w obozie wojsk koronnych pod Pawołoczą na Ukrainie. Był księciem na Wiśniowcu, dowódcą wojsk koronnych, wojewodą ruskim, starostą przemyskim, starostą nowotarskim, ojcem króla polskiego Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Żona, księżna Gryzelda Konstancja z Zamoyskich Wiśniowiecka, obawiając się sprofanowania zwłok męża przewiozła trumnę z jego doczesnymi szczątkami na Święty Krzyż i złożyła w grobowcu rodziny Oleśnickich.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGol Lewandowskiego dla Barcelony! Maestro. To była 1. minuta [WIDEO]
Następny artykułSypnęło medalami dla Polaków