W cieniu epidemii, bez dużych delegacji, przemówień na placu i oficjalnych uroczystości. Tak wyglądały dzisiejsze obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Co roku, na placu Konstytucji 3 maja, w dniu rocznicy przyjęcia pierwszej polskiej uchwały zasadniczej, zbierały się delegacje z kwiatami, przedstawiciele władz wygłaszali przemówienia, nie brakowało również wydarzeń artystycznych.
W tym roku epidemia koronawirusa zmieniła zupełnie scenariusz uroczystości. PW tym roku epidemia koronawirusa zmieniła zupełnie scenariusz uroczystości. Przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja, w imieniu mieszkańców, kwiaty złożył burmistrz Waldemar Jakson.
Oddzielnie biało – czerwone wiązanki składali również Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych oraz przedstawiciele powiatu: starosta Łukasz Reszka i wicestarosta Radosław Brzózka.
W tym szczególnym dniu Waldemar Jakson przypomniał myśli Jana Pawła II o Ojczyźnie. Tym bardziej, że rok 2020 jest poświęcony papieżowi – Polakowi.
– Wiele wypowiedzi Karola Wojtyły – Jana Pawła II, jasno wskazuje, że odrodzona po latach niewoli Polska stanowiła dla niego bezcenny dar – dar, którego trzeba było bronić, który trzeba było ugruntować i niejako pomnożyć przez przykład własnego życia. Papież rozumiał, że historię Ojczyzny tworzą ludzie związani łańcuchem pokoleń i troską o wspólne dobro oraz o życie tych, którzy będą kształtować jej dzieje w przyszłości. Czuł się spadkobiercą dziedzictwa okupionego ofiarą przodków oraz świadkiem prawdy, że wolności nie można po prostu posiadać, lecz trzeba ją stale zdobywać i tworzyć, opierając się na fundamencie wiary i obiektywnej prawdy o człowieku oraz o jego społecznej naturze – mówił W. Jakson.
Jak tłumaczy, przykład Jana Pawła II pozwala stwierdzić, że tylko ten, kto czuje się częścią historii, którą współtworzyli inni, będzie ją sam aktywnie tworzył, przyczyniając się do wspólnego dobra.
– Podkreślał jednocześnie, że trzeba stale się uczyć, że „ten wielki dar Boży, jakim dla człowieka i dla narodu jest wolność, zdobywa się przy pomocy pracy, walki, trudu, cierpienia i ofiary; a zarazem wyprasza się go jako największe dobro doczesne u Boga, który jest Ojcem wszelkiej wolności – dodawał burmistrz.
Pierwsza konstytucja
Konstytucję 3 maja uchwalono w 1791 roku podczas Sejmu Czteroletniego. Była to pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie. Wprowadzała w Rzeczypospolitej Obojga Narodów ustrój monarchii konstytucyjnej. Na jej podstawie przyjęto podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zniesiono również, m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję.
Artykuł przeczytano 301 razy
Last modified: 4 maja, 2020
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS