WIELOPOLE SKRZYŃSKIE► – Panie Adamie, musimy zrobić panu wystawę – mawiał Tadeusz Kantor, obserwując malarskie poczynania Adama Kolasy, człowieka przez wiele lat trwającego przy teatrze Cricot 2. Obietnicę Kantora ziścił najpierw Bogdan Renczyński, który w Cricotece przy ul. Kanoniczej w Krakowie otworzył wystawę obrazów Adama Kolasy. Natomiast w piątek, 14 kwietnia obrazy Kolasy po raz pierwszy pojawiły się w Wielopolu Skrzyńskim.
Wernisaż wystawy zatytułowanej „Tadeusz Kantor” rozpoczął trzydniowe obchody 108. rocznicy urodzin artysty pochodzącego z Wielopola Skrzyńskiego. W tym roku wydarzenia rocznicowe wspólnie zorganizowały Kantorówka Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora, Cricoteka w Krakowie i BWA w Tarnowie. W każdej z tych miejscowości artysta spędził jakąś część swojego życia, dlatego właśnie w tych miejscach zorganizowano rocznicowe obchody.
Adam Kolasa, autor obrazów eksponowanych na wystawie w Kantorówce, przez wiele lat współpracował z Kantorem. Ludzka i artystyczna więź rozpoczęła się jeszcze w latach 70. w krakowskiej Galerii Krzysztofory, a później była kontynuowana w Cricotece. Kolasa był gotowy pomóc wszędzie tam, gdzie Kantor pomocy potrzebował, obserwując mistrza i jego teatr zza kulis. Efektem tej refleksyjnej obecności są dzieła inspirowane spektaklami Teatru Cricot 2. Obrazy Adama Kolasy przypominają nieco klatki wyjęte z marzenia sennego, nie stanowią wizualnego dokumentu, portretu konkretnych scen ze spektakli Teatru Cricot 2, są zapisem impresji jakie Kantor i jego teatr pozostawiły w wyobraźni malarza, impresji banalnych, ale zawsze szczerych. Dzięki wystawie w Kantorówce można prześledzić, jak sztuka Tadeusza Kantora i atmosfera pracy w zespole Teatru Cricot 2 zapisała się w wyobraźni Adama Kolasy.
Na otwarcie ekspozycji w Kantorówce przyjechały m.in. Krystyna Palka i jej córka Małgorzata. Pani Krystyna to córka Zofii Kantor, siostry Tadeusza. Do Wielopola przyjechała też ekipa Cricoteki.
Co ważne, obrazy które od piątku można oglądać w Kantorówce, zostaną tu już na stałe. Są one darem od Bogdana Renczyńskiego, aktor teatru Cricot 2, uczeń Kantora i znawca jego sztuki.
foto: Kantorówka Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS