A A+ A++

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną w tradycji jako Trzech Króli. Pokłon Mędrców złożony Dziecięciu Jezus symbolizuje pokłon ludzkości przed Bogiem Wcielonym, Królem Wszechświata.

Biblista ksiądz profesor Waldemar Chrostowski podkreśla, że każdy poszukujący prawdy, może odnaleźć Boga objawionego. – Co prowadziło Trzech Mędrców do Betlejem? Pismo Święte mówi, że Gwiazda. Ale nie tylko astronomia wchodzi w rachubę. Wchodzi również w rachubę głębokie przekonanie, że można odnaleźć Boga, jeżeli On się objawia, jeżeli On się ukazuje. Że trzeba to czynić i że warto pokonać wszystkie przeciwności aby do Boga dotrzeć – wyjaśnia biblista.

Święto Trzech Króli jest w Polsce dniem wolnym od pracy. Jego przywrócenie jest zasługą byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, który poświęcił kilka lat na przygotowanie obywatelskiego projektu ustawy w tej sprawie.

Obywatelski projekt był przygotowywany dwukrotnie. Pierwszy, pod którym podpisało się 700 tysięcy osób, został odrzucony przez Sejm w 2008 roku. Drugą inicjatywę wsparło już milion Polaków. Ustawa została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 19 listopada 2010 roku, po pięćdziesięciu latach od zlikwidowania dnia wolnego w Święto Trzech Króli decyzją Władysława Gomułki.

Czytaj więcej: Święto Trzech Króli – historia dnia wolnego od pracy

Uroczystość ta wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski dodaje, że Łaska Boża Nowonarodzonego Jezusa przeznaczona jest dla każdego, kto chce z nią współpracować.

Mędrcy, którzy przybyli do Dzieciątka Jezus złożyli Mu dary. Wedle tradycji były nimi: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – godności kapłańskiej oraz mirra – symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela. Jednocześnie był to wyraz wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka (mirra), prawdziwego Boga (kadzidło) oraz króla (złoto).

Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się w uroczystość Objawienia Pańskiego kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi – po łacinie: “Christus mansionem benedicat”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKarty graficzne Radeon RX 6700 zadebiutują później niż się spodziewaliśmy?
Następny artykuł„Jesteśmy trzecim krajem w UE”. Nowe dane o liczbie zaszczepionych w Polsce