A A+ A++

30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Życzenia rodzicom zastępczym oraz ich podopiecznym złożył prezydent Michał Zaleski.
 
Szanowni Państwo, Drogie Dzieci!

30 maja to szczególne święto – w tym wyjątkowym Dniu Rodzicielstwa Zastępczego warto zaznaczyć, jak ważną i odpowiedzialną misją jest trwała wola tworzenia kochających, ofiarnych i wspierających się rodzin. Z tej okazji  życzę, abyście  nigdy nie wątpili w słuszność tego pięknego wyzwania, jakiego się podjęliście.
To zadanie szczególne także w tym roku, bo i czas mamy szczególny, zważywszy na sytuację zdrowotną, z którą przyszło nam się obecnie zmagać. Dlatego życzę, aby wzajemna miłość dzieci i dorosłych domowników zapewniała w Państwa domach codzienną ochronę oraz przepędzała codzienne smutki i trudy. Niech optymizm, radość i zdrowie zawsze goszczą w Państwa domu, a siła i wytrwałość  nigdy Was nie opuszczają!

Z podziękowaniem i szacunkiem

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Ze względu na epidemię koronawirusa, w tym roku nie dojdzie do skutku tradycyjna wizyta  prezydenta  u rodzin zastępczych. W zamian podopieczni 11 rodzinnych domów dziecka oraz 10 rodzin zastępczych zawodowych otrzymają słodkie przesyłki od Urzędu Miasta Torunia, kosze pełne pierników oraz „otwarte” bilety na dowolny spektakl teatru Baj Pomorski.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego został ustanowiony przez Sejm RP w roku 2006. Ma on na celu popularyzację rodzin zastępczych, które tworzą dom dla dzieci osieroconych, porzuconych bądź nieposiadających uregulowanej sytuacji prawnej.

W Toruniu aktualnie działa 268 rodzin zastępczych oraz 12 rodzinnych domów dziecka. Przebywa w nich 415 dzieci.

Rodzicielstwo zastępcze to forma rodziny, która tymczasowo lub stale opiekuje się i wychowuje dzieci, które zostały osierocone, odrzucone lub których rodzice biologiczni nie są w stanie zapewnić im bezpieczeństwa i opieki. Rodzina zastępcza kieruje się dobrem dziecka i poszanowaniem jego praw w szczególności prawa do: wiedzy o jego pochodzeniu, podtrzymywania kontaktu emocjonalnego z rodziną naturalną, swobodnego kontaktu z rodzicami i osobami bliskimi, poszanowania i godności, ochrony przed wszelkimi formami przemocy.

fot. archwilane (2018 r.) Adam Zakrzewski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzympansy posiadają własne kultury
Następny artykuł“Tylko nie wolno płakać”. DPS wychodzi z izolacji