A A+ A++

Dziś Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też Świętem Spotkania Pańskiego, w Polsce zaś potocznie Świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Wśród Żydów istniał zwyczaj, by każdego pierworodnego syna niedługo po urodzeniu przyprowadzić do świątyni i w symboliczny sposób ofiarować Bogu, a przy okazji poddać innemu obrzędowi – obrzezaniu. Była to realizacja nakazu ofiarowania pierworodnego syna Bogu zawartego w Starym Testamencie, a konkretnie w Księdze Wyjścia.

Równocześnie z ofiarowaniem syna jego matka poddawała się obrzędowi oczyszczenia i składała ofiarę z barana, a jeśli była zbyt uboga – z synogarlicy lub gołębia. Święta Rodzina także poddała się tym obrzędom.

Przy okazji spotkała starca Symeona, który z objawienia Ducha Świętego wiedział, że nie umrze dopóty, dopóki nie ujrzy wyczekiwanego mesjasza. Także z objawienia rozpoznał go w małym Jezusie. Rozpoznała w nim mesjasza także obecna wtedy w Jerozolimie prorokini Anna.

Upamiętnieniem tych wydarzeń jest Święto Ofiarowania Pańskiego. Przypada ono na 2 II. Nie jest świętem nakazanym, to jest obligującym wiernych do udziału we mszy. Święto Ofiarowania Pańskiego ostatecznie kończy okres świąteczny. Wprawdzie w kalendarzu liturgicznym Kościoła okres Świąt kończy się już w Święto Objawienia Pańskiego („trzech króli”), czyli 6 I, ale jeszcze przez następne tygodnie w kościołach wciąż mimo tego są śpiewane kolędy, a w wielu miejscach jeszcze niekiedy jeszcze bywają choinki.

Ślady obchodzenia Święta Objawienia Pańskiego pochodzą już z IV wieku. W następnym stuleciu pojawił się zwyczaj organizowania procesji ze świecami. Od X wieku w to święto zaczęto święcić świece.

W naszym kraju Święto Objawienia Pańskiego ma inny charakter, bardziej niż z Jezusem związany z Jego Matką. Stąd pochodzi polska potoczna, ludowa nazwa święta, bardziej znana niż właściwa – Święto Matki Bożej Gromnicznej. Słowo „gromniczna” jest przymiotnikiem urobionym od słowa „gromnica”, które oznacza dużą woskową świecę. Poświęcone 2 lutego gromnice wkładano w ręce zmarłym, zapalono ją też niekiedy przy okazji różnych uroczystości religijnych. W dawnych czasach istniał też zwyczaj zapalania ich i stawiania w oknach. Podejrzewa się, iż może to być pozostałość niezwiązanego z religią odstraszania dzikich zwierząt od domostw.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe informacje o “pałacu Putina”. “Mrowisko wykute w skale”
Następny artykułCzęstochowskie24: Święto Ofiarowania Pańskiego