W dniu 3 maja obok państwowego święta upamiętniającego pierwszą polską konstytucję jest obchodzone jest też kościelne Święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.
W samym Piśmie Świętym nie jest nigdzie użyte słowo „królowa” w odniesieniu do Maryi. Użyto za to metaforycznego określenia „król” w stosunku do Jezusa Chrystusa. Dzięki temu metafory związane z królewskością i królowaniem rozpowszechniły się w chrześcijaństwie. Z czasem zaczęły się odnosić nie tylko Pana Jezusa, ale także Jego Matki.
Do najdawniejszych i najbardziej popularnych modlitw Kościoła należą „Pod Twoją obronę” („Sub Tuum praesidium”) i „Witaj, Królowo” („Salve Regina”) oraz Litania Loretańska, gdzie ostatnie wezwania wychwalają Matkę Bożą jako Królową.
W VIII wieku pojawił się zwyczaj koronowania wizerunków Maryi. Z czasem prawo to zostało zastrzeżone dla papiestwa. W Polsce ukoronowany został chociażby słynny, bardzo czczony wizerunek z Jasnej Góry w Częstochowie.
Do tej tradycji nazywania Maryi królową niewątpliwie nawiązać postanowił król Jan II Kazimierz, składając t. zw. śluby lwowskie w 1656 roku. Monarcha oddał wtedy kraj pod opiekę Matki Boskiej i nazwał ją Królową Polski.
Co ciekawe, Stolica Apostolska oficjalnie uznała tytuł Najświętszej Marii Panny Królowej Polski dopiero w 1920 roku, kiedy to papież Benedykt XV przychylił się do prośby polskiego Episkopatu, by do tytułów Matki Bożej dołączyć także taki. Święto z tym tytułem związane wyznaczono na 3 V, celowo łącząc je z ustanowionym rok wcześniej państwowym świętem konstytucji 3 maja.
W Polsce kult maryjny jest bardzo silny, choć oczywiście jest obecny w całym Kościele powszechnym. Co ciekawe, w 1954 roku ustanowiono w nim odrębne Święto Najświętszej Marii Panny Królowej, które przypada na 22 sierpnia. Pisałem o nim w oddzielnym artykule.
W diecezji siedleckiej jest 7 parafii pod wezwaniem NMP Królowej Polski: w Dąbiach (pow. łukowski), Dubecznie (pow. włodawski), Gocławiu (pow. garwoliński), Kopciach (pow. węgrowski), Kościeniewiczach (pow. bialski), Zembrach (pow. łukowski) i Życzynie (pow. garwoliński).
Święto NMP Królowej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS