Punktem wyjścia będzie badanie zrealizowane na potrzeby programu rządowego “Niepodległa”, przeprowadzone przez TNS Polska dla Narodowego Centrum Kultury. Zdaniem badanych czynnikami, które zdecydowały o odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, były między innymi silna tożsamość narodowa, przekaz wartości narodowych w rodzinach, istnienie instytucji i stowarzyszeń społecznych oraz sprzyjająca sytuacja międzynarodowa.
Za najważniejsze postaci, które przysłużyły się odzyskaniu przez Polskę wolności uważa się między innymi Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Józefa Hallera. W pamięci utrwaliła się też wojna polsko-bolszewicka, ale mniej znane są wydarzenia wcześniejsze: rewolucja z 1905 roku czy walki polskich formacji w czasie I wojny światowej.
Badani są zgodni, że odzyskanie niepodległości to rocznica, która szczególnie zasługuje na upamiętnienie, ale około połowa Polaków nie świętuje jej w żaden szczególny sposób. Najczęściej deklarowane formy świętowania 11 listopada to: udział w uroczystościach kościelnych, wywieszenie flagi i udział w publicznych uroczystościach – tak czytamy w badaniu przeprowadzonym przez TNS Polska.
Między innymi o tych wątkach z profesorem Antonim Dudkiem porozmawia Tomasz Terlikowski. Nie zabraknie pytań o Marsz Niepodległości, ale też o to czy rzeczywiście jesteśmy jako naród tak podzieleni, jak mogłoby się wydawać, biorąc pod uwagę ostry spór polityczny.
Zapraszamy do słuchania tej rozmowy w internetowym radiu RMF24 w piątek, 11 listopada tuż po Faktach RMF FM o godzinie 11.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS