Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ponad 30 żołnierzy poległych w latach 1918-1921 w asyście wojskowej 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia i odczytanie apelu pamięci było jednym z elementów sobotniego Święta Niepodległości, jakie odbyło się w Osjakowie. Uroczystość jednocześnie zakończyła projekt „Pamięć zawarta w kamieniu” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie z dofinansowaniem pozyskanym z budżetu województwa łódzkiego. To druga tablica poświęcona poległym w walkach mieszkańcom. Uroczystego odsłonięcia pierwszej tablicy dokonano 19 marca 1933 roku, a umieszczono na niej 13 z 30 nazwisk żołnierzy z terenu ówczesnej gminy Radoszewice. Przedwojenna tablica została zniszczona przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Przepiękna uroczystość, już w swoim wystąpieniu podziękowałem za nią i pogratulowałem samorządowi Osjakowa oraz dyrektorowi MZW Janowi Książkowi za trud i pracę włożoną w to, aby upamiętnić losy ludzi z ziemi wieluńskiej, osjakowskiej na tej tablicy. Cieszę się też bardzo, że samorząd województwa mógł przyczynić się do odsłonięcia tablicy, dofinansowując to przedsięwzięcie. Pani dyrektor domu kultury jest bardzo aktywna, a efektem jest wielka radość. Dobrze, że zostaje to dla potomnych, od tego tu jesteśmy, by kultywować pamięć, bo jak nie my, to kto. Kto ma pamiętać o tych ludziach, którzy tak bardzo pragnęli wolnej Polski, że w tamtym czasie przelewali za nią krew? Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber przywiązuje bardzo wielką wagę do tego typu uroczystości. Cieszę się z tego, że wsparł mocno dzisiejsze obchody Święta Niepodległości w Osjakowie, czego dowodem będzie jego obecność na dalszym ciągu uroczystości – mówił Edward Kiedos, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.
O oprawę artystyczną zadbali członkowie Orkiestry Dętej z Wierzchlasa i Senioralnej Grupy Wokalnej, a w samym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, poczty sztandarowe i mieszkańcy Osjakowa. Święto Niepodległości zakończył przepiękny koncert w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza organizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach 13. edycji „Muzycznych Dróg do Niepodległości”. W tej części uroczystości wziął udział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS