A A+ A++

Udostępnij

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na Święto Miasta Historycznie, dwudniowe wydarzenie pełne atrakcji, wystaw i warsztatów dla całych rodzin.

Każdego roku 3 września mieszkańcy Oświęcimia obchodzą Święto Miasta, upamiętniając datę 3 września 1291 roku, która jest jedną z pierwszych dat związanych z miastem. 

W ramach tegorocznych obchodów, Muzeum Zamek w Oświęcimiu przygotowało wydarzenie pod nazwą Święto Miasta Historycznie, które odbędzie się w dwóch odsłonach – 31 sierpnia (sobota) i 1 września (niedziela).

Sobota, 31 sierpnia

Pierwsza odsłona wydarzenia rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do 17. W tym czasie będzie można zwiedzać zamek oraz wieżę zamkową przy ul. Zamkowej 1, a także Ratusz na Rynku Głównym 2. 

Zwiedzający będą mieli również okazję wziąć udział w „Grze o Niepodległą” w Tunelach pod zamkiem, które będą dostępne o godzinach 10.30, 12.30, 14.30 oraz 16.30. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na zwiedzanie tuneli obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne (tel. 33 842 44 27). Wstęp do tuneli jest płatny.

O godzinie 17 w zamku (ul. Zamkowa 1) odbędzie się otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Cenne Drogocenne. Pamiątki polskich zrywów niepodległościowych w XIX wieku”. 

Wystawa ta zaprezentuje patriotyczną biżuterię, modę żałobną, broń oraz pamiątki związane z uczestnikami powstań, którzy mieli powiązania z Oświęcimiem i ziemią oświęcimską. W ramach otwarcia wystawy odbędzie się prelekcja Justyny Sepiał-Rychlik, znanej jako Mme Chantberry, pod tytułem „Czarna suknia”, a kurator wystawy, dr Aleksander Babiński, przedstawi szczegóły dotyczące ekspozycji. Wstęp na otwarcie wystawy oraz prelekcję jest wolny.

Niedziela, 1 września

Druga odsłona Święta Miasta Historycznie rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 18:00. W tym dniu również będzie możliwość zwiedzania Zamku, Wieży zamkowej oraz Ratusza. Dodatkowo, na Dziedzińcu Zamkowym odbędzie się 11. Targowisko Staroci „Rzeczy z duszą”, które potrwa od 10 do 17.

O godzinach 11, 14 oraz 16 kurator wystawy „Cenne Drogocenne…” poprowadzi oprowadzanie, podczas którego przybliży zwiedzającym unikalne eksponaty związane z polskimi zrywami niepodległościowymi.

Dla rodzin z dziećmi przygotowano specjalne warsztaty – Rodzinna Ścieżka Historyczna, które odbędą się w godzinach 11 – 16.

Warsztaty te będą związane z tematyką patriotycznej biżuterii oraz pamiątek powstańczych. Wstęp na warsztaty jest wolny, a udział w nich mogą wziąć dzieci i młodzież wraz z rodzicami i opiekunami.

Podobnie jak w sobotę, również w niedzielę będzie możliwość zwiedzania Tuneli pod zamkiem o godzinach 10:30, 12:30, 14:30 oraz 16:30, po wcześniejszym zapisaniu się telefonicznie. Wstęp do tuneli jest płatny.

Tegoroczne Święto Miasta Historycznie to doskonała okazja, aby zgłębić historię Oświęcimia oraz odkryć wyjątkowe pamiątki związane z polskimi zrywami niepodległościowymi. Muzeum Zamek w Oświęcimiu przygotowało bogaty program pełen atrakcji, który zadowoli zarówno miłośników historii, jak i całe rodziny.

Karta z historii

Miasto „Oświęcim” to polska nazwa miejscowości o ponad 800-letnim rodowodzie. Po raz pierwszy w źródłach historycznych pojawia się ona w związku z darowizną grodów w Bytomiu i Oświęcimiu dokonaną przez księcia krakowskiego Kazimierza Sprawiedliwego na rzecz Mieszka Plątonogiego, księcia raciborskiego, w roku 1178 / 1179.

Najstarszym źródłem dyplomatycznym, podającym nazwę późniejszej stolicy pogranicznego księstwa jest dokument księcia krakowskiego Leszka Białego z 1217 r., gdzie na liście świadków występuje Falisław, kasztelan Oświęcimia. Jednakże do tej pory nie znamy daty nadania praw miejskich. Istnieją hipotezy umiejscawiające to wydarzenie pomiędzy rokiem 1246 a 1272.

Święto Miasta Oświęcimia nawiązuje do dokumentu księcia cieszyńskiego i pana Oświęcimia, Mieszka I, wystawionego 3 września 1291 roku, w którym książę potwierdza otrzymane wcześniej przez Oświęcim prawa miejskie. Ponadto książę zadecydował wówczas, że dotychczasowa ława miejska (sąd miejski) będzie ferował wyroki sądowe dla całej kasztelani oświęcimskiej, od których nie będzie już żadnych odwołań. Obok nowego przywileju sądowniczego książę nadał miastu także przywileje gospodarcze obejmujące prawo składowania w Oświęcimiu soli wielickiej i ołowiu, prawo zbudowania wagi oraz prawo użytkowania łąk i pastwisk nad rzeką Sołą.

Zobacz również:

Święto Miasta Oświęcim: Program koncertów i wydarzeń

Patrick Moreno Moreno zaprasza na Święto Miasta Oświęcimia – FILM

Dziki zaprasza na Święto Miasta Oświęcimia – FILM

 

 

 


Najnowsze realizacje wideo

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPOSTĘPOWANIE ZAKUPOWE – Prace konserwatorskie i restauratorskie stropu drewnianego Kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorczenicy – etap I
Następny artykułBrytyjscy nastolatkowie jednymi z najnieszczęśliwych w Europie