A A+ A++

Białystok. ŻUBROFFKA – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych 
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

ŻUBROFFKA. Bogaty program

Pięciodniowy festiwal organizowany przez pasjonatów z Białostockiego Ośrodka Kultury zaczął się w środę (7 grudnia) i potrwa do niedzieli (11 grudnia). A to oznacza krótki metraż od rana do wieczora (szczególnie w weekend), a na okrasę – koncerty, spotkania, filmowe śniadania. Taka okazja trafia się raz w roku, naprawdę warto z niej skorzystać – na wszystkie pokazy filmowe (poza śniadaniami filmowymi, koncertami i pokazem music wideo) wstęp wolny, wszystkie filmy mają polskie i angielskie napisy. Festiwalowi tradycyjnie towarzyszy też ciekawie wydany nieduży, ale zawierający wszystkie potrzebne informacje, katalog w języku polskim i angielskim, w którym znaleźć można też opisy prezentowanych filmów konkursowych.

Program imprezy jest tak bogaty, że każdy znajdzie tu coś dla siebie (nawet dzieci). Ponad 120 filmów konkursowych można oglądać w 9 konkursach, a do tego niemal drugie tyle w blokach tematycznych. To naprawdę prawdziwy świat w pigułce, smutki i radości spod niemal każdej szerokości geograficznej, o których reżyserzy opowiadają poprzez różne gatunki: dokumenty, fabuły, animacje, music wideo.

Festiwal odbywa się w różnych białostockich miejscówkach. Bazą jest kino Forum i tu odbywa się najwięcej pokazów, ale też m.in. w elektrowni Galerii Arsenał, Camera Cafe przy Lipowej, Zmianie Klimatu. Dokładny program: zubroffka.pl.

Białystok. ŻUBROFFKA - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych

Białystok. ŻUBROFFKA – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych 
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Jak żubry w stadzie

– Ostatnio widzieliśmy się półtora roku temu, w czerwcu [jedna z edycji grudniowych festiwalu z powodu pandemii została przeniesiona na czerwiec – red.], i to były na pewno bardziej przyjazne czasy. Teraz jest o wiele trudniej – trwa wojna w Ukrainie, na granicy polsko-białoruskiej ciągle rozgrywa się dramat, mamy kryzys na różnych poziomach, szaleje inflacja. Wychodzimy jednak z założenia, że trudny czas lepiej próbować przetrwać w stadzie, i tak jak żubry się gromadzą w stada zimą, tak i my na ŻUBROFFCE, gromadźmy się w filmowej wspólnocie, by spróbować zły czas przetrwać wspólnie. A podczas seansów zapomnieć choć na chwilę o tych niełatwych czasach – w środowy wieczór podczas oficjalnego otwarcia, mówili prowadzący imprezę od lat – Tomasz Adamski i Piotr Doliński, powtarzając to, co sygnalizowali już wcześniej współtwórcy festiwalu – Maciej Rant i Krzysztof Sienkiewicz i inni pracownicy Działu Filmowego Białostockiego Ośrodka Kultury.

Białystok. ŻUBROFFKA - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych

Białystok. ŻUBROFFKA – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych 
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

– Nie wiem, czy tak do końca uda się oderwać nam od trudnej tematyki, bo spektrum wątków poruszanych przez reżyserów pokazywanych filmów jest ogromne i dotyka również bolesnych tematów. Ale na pewno warto do nas przyjść i uczestniczyć wspólnie w tym święcie kina – mówiła Grażyna Dworakowska, dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury. – Cieszę się, że półtora roku sprawiło, żeście się trochę za nami stęsknili. Zresztą 4,5 tys. przysłanych filmów też jest świadectwem tęsknoty za festiwalem. W tym miejscu bardzo chciałabym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego wydarzenia, m.in. selekcjonerom filmowym, którzy poświęcając swój czas, z tej imponującej liczby wybrali najlepsze produkcje, które państwo zobaczycie w pokazach konkursowych. Dziękuję też jurorom, przed którymi teraz trudna praca.

– 16. edycja, 122 filmy, 4,5 tys. zgłoszeń – to wszystko naprawdę robi wrażenie. Nic więc dziwnego, że Żubroffka jest tak samo rozpoznawalną marką, jak coś, co ma podobną nazwę i jest też od dawna znane na całym świecie – żartował podczas otwarcia Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Na tym festiwalu najważniejsze są filmy. I mam nadzieję, że przez te kilka dni będą państwo pod wrażeniem tego, co będzie można tutaj zobaczyć.

ŻUBROFFKA - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Wystawa 'Kurz' Mariusza Foreckiego

ŻUBROFFKA – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Wystawa ‘Kurz’ Mariusza Foreckiego 
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

ŻUBROFFKA. Kurz i opowieść Mariusza Foreckiego

W środę (7 grudnia), jeszcze przed oficjalnym otwarciem, odbyły się pierwsze pokazy – m.in. pierwszy set w ramach bloku konkursowego filmów dla dzieci, pokaz filmów o sytuacji uchodźców w świecie „Stany graniczne” wraz z panelem dyskusyjnym, pierwsze bloki konkursowe – „Animacja.pl” i „Cały ten świat”.

W holu foyer kina Forum otwarto wystawę poruszających fotografii Mariusza Foreckiego „Kurz”, które robił przed laty m.in. w byłych republikach ZSRR. Na zdjęciach oglądać można m.in. walczących Czeczeńców, mieszkańców Afganistanu, Armenii, dotkniętej trzęsieniem ziemi, czy Birobidżanu w Rosji. Po wernisażu Forecki opowiadał szerzej w Famie o fotografiach i swojej książce „Kurz” – Gdy robiłem te zdjęcia przed laty, nie zdawałem sobie sprawy, że jestem świadkiem wydarzeń, które okazały się symbolami rozpadu państwa zbudowanego na tyranii i cierpieniu ludzi. Z kurzu powstałego po tym upadku wyłonił się obraz nowego imperium, które za pomocą brutalnej propagandy i nowoczesnej socjotechniki przekształciło się – pod pozorami demokracji – w imperium zła, zagrażające światu opartemu na ideach humanizmu i prawie człowieka do wolności i szczęścia – mówił Mariusz Forecki.

ŻUBROFFKA - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Wystawa 'Kurz' Mariusza Foreckiego

ŻUBROFFKA – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Wystawa ‘Kurz’ Mariusza Foreckiego 
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Film sprzed stu lat

Wieczorem widzowie mogli przenieść się w przeszłość i zanurzyć  w klimat filmu niemego z 1922 roku „Kobieta znikąd” w reż. Louisa Delluca, do którego na żywo zagrał Nathan Fake z Wielkiej Brytanii. Takie połączenie – filmy zwykle około stuletnie i nowoczesna muzyka tworzona na żywo – to już wieloletnia tradycja ŻUBROFFKI. Organizatorzy wyłuskują zwykle jakąś perełkę kinematografii światowej, zapraszają oryginalnego muzyka, łączą przeszłość z teraźniejszością i takim niebanalnym miksem dzielą się z widzami.

Tym razem zobaczyliśmy arcydzieło francuskiego impresjonizmu filmowego połączone z intrygującą muzyką brytyjskiego twórcy pogranicza electro i technoambientu, który na żywo generował psychodeliczne dźwięki, podbijające melancholijny klimat filmu. Czyli opowieść o dwóch kobietach przeżywających namiętny romans pozamałżeński w dwóch różnych epokach i w związku z tym mających różne dylematy. Każda z nich ostatecznie jednak podjęła inną decyzję co do przyszłości związku.

Białystok. ŻUBROFFKA - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych

Białystok. ŻUBROFFKA – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych 
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

ŻUBROFFKA. Bloki tematyczne

Przed nami jeszcze cztery dni z krótkim metrażem. W tym roku poza pokazami konkursowymi w programie są też m.in. filmowe sety „Stany graniczne” (sob., 15.30, Camera Cafe) oraz „Niewyczerpany wic/dz. Motor humoru w najnowszych filmach krótkometrażowych” (pt., 18, Zmiana Klimatu), trzy śniadania filmowe w Famie: podlaskie (pt., 13), hiszpańskie (sob., 13), bułgarskie (niedz., 12), pokaz filmów mistrzów – czyli festiwalowego jury (niedz., 14.30, Forum).

Będzie też okazja do świętowania 25-lecia Platige Image, słynnego polskiego studia produkcyjnego i postprodukcyjnego, współzałożonego przez białostoczanina Jarosława Sawkę, a największą gwiazdą inny białostoczanin – nominowany do Oscara za „Katedrę” Tomasz Bagiński (pokaz filmów i spotkanie – niedz., 16.15, Forum).

Będzie też dużo klimatycznej muzyki. W czwartek po konkursowym pokazie wideoklipów o 22 w Famie zacznie się tropikalne taneczne afterparty z założycielami wytwórni Brutality Garden. W piątek w Famie o 23 w ramach cyklu ŻUBROFFKA goes TECHNO pojawi się berliński duet producencki Kalte Liebe live, mieszkanka Berlina, rezydentka poznańskiego Projekt LAB-u i członkini paryskiej załogi RAW – Melania oraz przedstawiciele lokalnej sceny Rawmance i Klimaszewski aka 997. W sobotę o 22.30 – koncert czołowej polskiej artystki folkowej rodem z Podlasia – Karoliny Cichej i producenta Sw@dy oraz przedstawicieli warszawskiego Laboratorio Tropical Crew – Cosaco Polaco aka Kuba Kozak i Eylau.

Festiwal w niedzielę o 19.15 zakończy ogłoszenie wyników i pokaz nagrodzonych filmów w kinie Forum.

Białystok. ŻUBROFFKA - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych

Białystok. ŻUBROFFKA – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych 
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Nagrody i jurorzy

122 filmy, wyłonione podczas selekcji, walczą o nagrody w 9 konkursach. Do zdobycia jest grand prix festiwalu oraz nagrody w konkursach polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl, Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) i konkursach o formule otwartej dla wszystkich twórców (Kids, music wideo, Na skraju i – nowość! – Midnight shorts).

Organizatorzy są dumni, że po raz kolejny udało się do Białegostoku zaprosić znakomitych jurorów – nagradzanych twórców, reżyserów, animatorów kultury, dziennikarzy. To międzynarodowe grono ciekawych osobowości i z bogatym dorobkiem. Krótkie metraże w trzech konkursach polskich i dwóch międzynarodowych oceni międzynarodowe jury: Nadja Andrasev (węgierska animatorka, nagrodzona m.in. na Cinéfondation Selection w Cannes i SXSW) Michał Marczak (polski reżyser i scenarzysta, wielokrotnie nagradzany m.in. na festiwalu Sundance), oraz Sameh Alaa – egipski reżyser, nagrodzony Złotą Palmą w Konkursie Filmów Krótkometrażowych Festiwalu w Cannes (niestety, nie uda mu się dojechać)). Oprócz grand prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów jury przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: animację, dokument, fabułę, zdjęcia oraz muzykę.

Filmy z pogranicza eksperymentu oraz wideo artu oceni jury konkursu Na Skraju: Ewa Szabłowska (polska kuratorka i krytyczka, dyrektorka artystyczna MFF Nowe Horyzonty), Peter Cerovšek (słoweński reżyser, scenarzysta, krytyk, kurator filmowy i dyrektor Festiwalu Filmów Krótkometrażowych FeKK Ljubljana) i Teresa Vieira (portugalska krytyczka filmowa i dziennikarka, dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BEAST).

Swoje nagrody przyznają także: młode jury pod przewodnictwem Marcina Radomskiego, jury dziennikarzy polskich: Kuba Armata, Typowy Jędrzej – student filmoznawstwa i Bartek Przybyszewski, a także jury dziennikarzy zagranicznych: Elena Rubaszewska (Ukraina), Jana Bébarová (Czechy) i Petra Meterc (Słowenia). Oceniać filmy będą także widzowie ŻUBROFFKI.

Białystok. ŻUBROFFKA - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych

Białystok. ŻUBROFFKA – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych 
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

ŻUBROFFKA. Program

8 grudnia 2022 (czwartek)

godz.18:00 Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (od ul. Świętojańskiej) Konkurs Na skraju – eksperyment i wideo art (129’), 16+

godz. 19:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Cały ten Świat cz. II (98’), 16+

godz. 20:00 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Cały ten Świat cz. III (86’), 16+

godz. 22:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 15 zł Konkurs Music video (59’), 18+ Afterparty: Noc z Brutality Garden

9 grudnia 2022 (piątek)

godz. 11.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs: Kids 15+ (80’)

godz. 13:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 12 zł Podlaskie Śniadanie Filmowe (74’), 16+

godz. 17:15 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Okno na Wschód cz. I (118’), 16+

godz. 17:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Fabuła.pl (106’), 16+

godz. 18:00 Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6 Pokaz Niewyczerpany wic/dz. Motor humoru w najnowszych filmach krótkometrażowych (75’) + panel dyskusyjny, 16+

godz. 20:15 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Cały ten Świat cz. I (86’), 16+

godz. 20:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Animacja.pl (109’), 16+

godz. 23:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 20 zł / 30 zł Koncert ŻUBROFFKA goes TECHNO: Kalte Liebe live / Melania. / Rawmance3000 / Klimaszewski aka 997

10 grudnia 2022 (sobota)

godz. 10:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Kids 6 cz. I + (62’) + warsztaty

godz. 13:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 12 zł Hiszpańskie Śniadanie Filmowe (78’), 16+

godz. 15:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Cały ten Świat cz. III (86’), 16+

godz. 15:30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 Pokaz Stany graniczne (82’), 16+

godz. 17:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Dokument.pl (101’), 16+

godz. 17:30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Okno na Wschód cz. II (93’), 16+

godz. 19:45 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Okno na Wschód cz. I (118’), 16+

godz. 20:00 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11 Konkurs Cały ten Świat cz. II (98’), 16+

godz. 22:30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 20 zł / 30 zł Koncert Karolina Cicha & Sw@Da / Laboratorio Tropical Crew / Sw@Da Dj set

11 grudnia 2022 (niedziela)

godz. 10:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Konkurs Kids 6+ cz. II (64’) + warsztaty

godz. 12:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 12 zł Bułgarskie Śniadanie Filmowe (85’), 16+

godz. 14:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Pokaz Filmy członków jury + Q&A (90’), 16+

godz. 16:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Pokaz 25 lat Platige image + Jarek Sawko Q&A (90’), 16+

godz. 19:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5 Uroczyste ogłoszenie wyników festiwalu + pokaz nagrodzonych filmów,16+

Na wszystkie filmowe pokazy (poza inauguracją festiwalu, konkursami Midnight shorts i music wideo oraz koncertami i śniadaniami filmowymi) – wstęp wolny!

Napisy w języku polskim. Bilety – do kupienia w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5), kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19) i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Następny artykułFiasko „dziennikarskiego śledztwa” Gazety Wyborczej w sprawie anegdoty Jarosława Kaczyńskiego