A A+ A++

– Nie wyobrażam sobie 3 maja bez modlitwy za ojczyznę – zaczął arcybiskup Grzegorz Ryś i podziękował władzom Łodzi i województwa łódzkiego za obecność na mszy, którą odprawił w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w bazylice archikatedralnej.

Przypomniał, że już drugi raz z rzędu modlitwa tego dnia ma skromniejszy wymiar.

– Pewnie wszyscy chcielibyśmy ten dzień obchodzić inaczej, modlimy się, żeby ta nasza radość w następnym roku mogłaby być pełna. Modlimy się też za wszystkich chorych, za tych, którzy opłakują swoich zmarłych, żeby ta epidemia została wygaszona, żebyśmy mogli wrócić do pełnego życia – mówił arcybiskup Ryś.

Grzegorz Ryś 3 maja: konstytucja do dziś wygrywa

Zaznaczył, że poniedziałkowa uroczysta msza to modlitwa wdzięczności za niepodległą ojczyznę, za wielkie wydarzenie w jej dziejach, za tych, którzy o tę niepodległość walczyli.

W trakcie eucharystii odniósł się do jednego z czytań z Apokalipsy według św. Jana.

– Apokalipsa jest księgą, która odsłania drugi plan historii. Jest pierwszy plan, wydarzenia, które są pokazywane we wszystkich gazetach, telewizjach. One są rzeczywiste, ale są zasłoną drugiego planu zmagania w dziejach. Zmagania między złem a dobrem, między śmiercią a życiem. Drugi plan jest bardziej rzeczywisty niż ten pierwszy, bez tego drugiego planu nie zrozumiemy ani siebie, ani wspólnot ludzkich, które tworzymy. Realność drugiego planu do nas dociera pytaniami – tłumaczył.

– Gdybyśmy chcieli dzisiaj bardzo ostro postawić to pytanie, to mogłoby brzmieć tak: kto dziś jest mocny: prezydent Rosji czy jego więzień pan Nawalny?

– wyjaśnił, że to są właśnie pytania z drugiego planu.

Grzegorz Ryś odniósł się też do poniedziałkowego święta.

– Dzisiaj przeczytałem takie zdanie na portalu historycznym, że ta konstytucja kształtowała ustrój Rzeczypospolitej jedynie przez kilkanaście miesięcy. Wierzycie w to, że ta konstytucja była ważna przez kilkanaście miesięcy? Bo potem była wojna i drugi rozbiór? To znaczy, że konstytucja przegrała? To co my tu dzisiaj robimy, czy nie jesteśmy dowodem na to, że ta konstytucja wygrała i do dziś wygrywa? – mówił.

W kazaniu podkreślał również, że władza przebaczania to wielka władza, ale stanowczo za rzadko z niej korzystamy.

Wszystko to, co mówił podczas mszy, jak podsumował, dotyczy wszelkiej władzy: doczesnej, państwowej czy kościelnej.

– Pewnie przede wszystkim odnosi się to do władzy duchowej. Nie ma większego dramatu niż ten, kiedy władza duchowa nie jest wypełniania w odniesieniu do jedynego wzorca, jakim jest królowanie Jezusa, gdy sięga się po inne modele, po siłę, po przemoc – mówił.

Łódź. Uroczystości z okazji 3 maja

Na koniec odniósł się raz jeszcze do 230. rocznicy Konstytucji 3 maja.

– Dzisiaj wszyscy myślimy o tym dobru, o zrywie do wolności, o konstytucji, do właściwego jej rozumienia, to prawdziwy wymiar historii

– mówił.

Arcybiskup Ryś przekazał też pozdrowienia od biskupa prawosławnego Atanazego i sam złożył życzenia Kościołowi prawosławnemu, który teraz obchodzi Święto Zmartwychwstania.

Po mszy prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska złożyła kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Prezydent złożyła też wieniec przy Muzeum Archeologicznym na pl. Wolności pod tablicą upamiętniającą wybuch III powstania śląskiego. W tym roku mija 100. rocznica tego wydarzenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOleśnickie obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]
Następny artykułNa maturę czas… start o godz. 9