A A+ A++

Już po raz 17. odbywają się dziś w Warszawie obchody Święta Dziękczynienia. W tym roku towarzyszy im hasło „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. W centrum tegorocznych obchodów jest uczczenie 650. rocznicy urodzin królowej Jadwigi, a także zaakcentowanie 25. rocznicy beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego i 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Irena Świerdzewska – Warszawa

Z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszyła dziś rano w 10-kilometrową trasę procesja z 22. relikwiami świętych i błogosławionych, z relikwiami i wizerunkiem św. Jadwigi na czele. Uczestników pobłogosławił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Przy kościele św. Antoniego Zaccarii dołączyli przedstawiciele Episkopatu Polski, Kapituł i zaproszeni goście.

(Irena Świerdzewska)

(Irena Świerdzewska)

„Dziękujemy Bogu i Opatrzności za dzieła jakie dokonały się dla naszej Ojczyzny i Kościoła. Niech św. Jan Paweł II i bł. Stefan Wyszyński, najwięksi ludzie Kościoła XX wieku przewodzą poczetowi świętych i błogosławionych, których relikwie znajdują się w tej świątyni” – powiedział na rozpoczęcie liturgii kard. Kazimierz Nycz. 

(Irena Świerdzewska)

(Irena Świerdzewska)

Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. Nawiązując do postaci św. Jadwigii i bł. Edmunda Bojanowskiego, a także św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego, nazwał ich bohaterami chrześcijańskiej wiary, wyrażając nadzieję, że na ich wzór będziemy przeżywać nasze życie i stawiać w centrum człowieka potrzebującego. 

„Pontyfikat Papieża Franciszka stawia w centrum człowieka, potrzebującego, głodnego, wygnanego z domu, skazanego na emigrację, uwięzionego, zniewolonego, skrzywdzonego także w Kościele. Jeżeli człowiek potrzebujący, ubogi, skrzywdzony nie jest w centrum życia Kościoła i życia społecznego, nie jesteśmy ludźmi, którzy dbają o dobro wspólne” – powiedział kard. Ryś. 

(Irena Świerdzewska)

(Irena Świerdzewska)

Podkreślił, jak istotne jest stawianie człowieka potrzebującego w centrum. „Dopiero wtedy kiedy widzimy wszystkie potrzeby w całości, cały dramat człowieka potrzebującego wówczas stawiamy go w centrum. Nie tylko cierpienie fizyczne, ale także cierpienie jego serca i duszy. Nie wystarczy dać bułkę do jedzenia, trzeba widzieć człowieka całego z jego zranieniami. Największy dramat w Kościele dzieje się, kiedy przestajemy patrzeć sercem” – podkreślił kard. Ryś.  „Kiedy przestajemy patrzeć sercem, stajemy się ludźmi wyobcowanymi z życia Boga z powodu ślepoty serca” – dodał. 

(Irena Świerdzewska)

(Irena Świerdzewska)

Przywołując św. Jadwigę i bł. Bojanowskiego przypomniał, o potrzebie kontemplacji. Jeśli uda nam się to wypełnić, wtedy Kościół i nasze społeczeństwo będą inne – zakończył kaznodzieja. 

Po homilii wierni odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej. Na zakończenie Eucharystii poświęcone zostały popiersia św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego. 

(Irena Świerdzewska)

(Irena Świerdzewska)

Tradycyjnie już obchody Święta Dziękczynienia zaplanowane są na cały dzień. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 ma miejsce wypuszczenie pod niebo błękitnych baloników z napisem „Dziękuję”. W Świątyni Opatrzności Bożej koncert – kantata o bł. Edmundzie Bojanowskim. Pod koniec dnia, o godz. 20.00 w przestrzeni głównej Świątyni wystąpi Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi z grupą uwielbieniową wspólnoty „Królowa Pokoju”. Dzień zakończy Msza św. dziękczynna, modlitwa uwielbienia, wspólne śpiewanie „Barki” o godz. 21.37 oraz iluminacja świątyni.

Ideą ustanowionego przez kard. Kazimierza Nycza w 2008 r. Święta Dziękczynienia jest propagowanie wśród Polaków „postawy wdzięczności za dobro, jakie otrzymują i aby uczyli się za nie dziękować – zarówno Bogu, jak i sobie nawzajem – jako naród i społeczność, ale także w wymiarze indywidualnym”.

Święto Dziękczynienia jest też okazją do zwiedzania z przewodnikiem Panteonu oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajdujących się w Świątyni Opatrzności Bożej. 

W tym dniu odbywa się zbiórka w parafiach w Polsce funduszy na doposażanie świątyni, która jest wotum całego narodu polskiego za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, wypełnieniem niezrealizowanych postanowień Sejmu Czteroletniego (1792). 

(Autorka jest redaktorką tygodnika Idziemy)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułМетро Киева обновляет график движения поездов: что изменится
Następny artykułWiadomo, kto stoi za ostatnimi podpaleniami w Polsce. Ujawniono szczegóły