Tegoroczne święto bialskich działkowców przebiegło pod znakiem obchodów 50-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego Tulipan oraz podsumowania wyników dorocznych, realizowanych od 2002 roku, konkursów „Najładniejsza działka” i „Najładniejszy Rodzinny Ogród Działkowy”.
Kazimierz Michalik, pierwszy wiceprezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie, opisał sytuację działkowców w Białej Podlaskiej. Uznał, że rok 2024, pomijając suszę, był dobry. W większości ogrodów znajdują się świetlice, prawie wszystkie są zelektryfikowane. Sukcesywnie wymieniane są zużyte ogrodzenia. Wyraził wdzięczność za dobrą współpracę z Urzędem Miasta, czego przejawem jest między innymi doroczna dotacja, z której fundowane są praktyczne nagrody dla działkowców.
Jak stwierdził wiceprezes OZ PZD, w ostatnim czasie ma miejsce niezwykłe zainteresowanie ogrodami działkowymi. Czas oczekiwania na działkę jest niekiedy bardzo długi. Jego zdaniem w Białej Podlaskiej z powodzeniem zostałoby zagospodarowanych jeszcze co najmniej 100 działek.
– Bądźmy wciąż razem. Pielęgnujmy 128-letni dorobek działkowiczów w Polsce. Popierajmy ogrody, one służą społeczeństwu. Wspierają budżet domowy, zapewniają wypoczynek, integrują środowisko, uczą szacunku do przyrody i pracy – zaapelował Kazimierz Michalik. – To również sposób na kształtowanie zdrowego, naturalnego środowiska człowieka. Należy z uporem dążyć, aby ogrody działkowe otrzymały status stałych terenów wkomponowanych w urbanistyczny kształt osiedli. Dzięki nim nasze osiedla wyglądają pięknie i są zielone. Naszym wspólnym celem jest jedność, trwałość, wzajemna pomoc członków naszych ogrodów, by stały się one miejscem dobrego wypoczynku, ale też tradycyjnej uprawy. Uprawa działki to nie tylko przyjemność, ale trudna praca oraz obowiązki.
Obchodzący jubileusz 50-lecia ROD Tulipan został założony w 1974 roku. Jak przypomniała prezes od tego roku Salwina Ciok, ogród ten otrzymał do dyspozycji nieco ponad 7 hektarów zaniedbanej łąki porośniętej krzakami. Nastąpił podział na działki. Zaczęto zagospodarowywać ugory. Ważnym wydarzeniem było postawienie budynku administracyjnego. Stopniowo pojawiło się ogrodzenie zewnętrzne.
Niestety wkrótce ogród zalała powódź. Zniszczeniu uległy prawie wszystkie działki – zasiewy, krzewy, altanki. Skutki trzeba było naprawiać przez kilka lat. Od 2020 roku 60 procent działkowców ma doprowadzoną energię elektryczną. Do kolejnych działek wykonywane są przyłącza. Ostatnio zakupiono tabliczki z nazwami alejek, sprzęt pomocniczy i meble biurowe. Planowana jest wymiana ogrodzenia.
Przewodnicząca komisji konkursowej Lucyna Czernik podkreśliła, iż celem konkursów jest aktywizowanie środowiska w rozwijaniu ogrodniczej pasji. W ocenie komisji dużą wagę miało przestrzeganie regulaminowych zasad dotyczących ochrony środowiska. Widać, że w zdecydowanej większości działkowcy dbają o bioróżnorodność upraw. Przejawia się to nasadzaniem mało znanych gatunków roślin, warzyw, traw ozdobnych, bylin, krzewów, drzewek owocowych, iglaków, przy jednoczesnym stosowaniu ich ekologicznej ochrony. Na uwagę zasługują umieszczane na działkach budki lęgowe, karmniki i poidełka dla ptaków, hotele dla owadów oraz domki dla jeży. Zauważalne jest stosowanie nowatorskich metod upraw, jak podwyższone rabaty w skrzyniach, ściółkowanie, zbieranie deszczówki. Działki są też miejscem rekreacji i relaksu.
– Ogród był, jest i będzie wspólnym dobrem licznej rzeszy działkowców w kształtowaniu i pomnażaniu obfitości upraw, miejscem wzajemnych relacji dobra i przyjaźni, oazą spokoju, odpoczynku i satysfakcji z osobistych dokonań na działce. W naszym mieście ogrody działkowe są płucami przestrzeni życiowej mieszkańców i spotkań towarzyskich – podsumowała Lucyna Czernik.
W kategorii „Najładniejsza działka roku 2024” laureaci uplasowali się w kolejności: I miejsce – Barbara i Dariusza Buczeń z ROD Pszczółka, II miejsce – Jolanta i Mariusz Potajczuk z ROD Piotruś, III miejsce – Łukasz Żukowski z ROD Tulipan.
W konkursie „Najładniejszy Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2024” wyróżnione zostały ROD Tulipan i ROD Kolejarz.
Jerzy Trudzik
zdjęcia Jerzy Trudzik
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS