A A+ A++

“Wielu jeszcze robotników nie rozumie korzyści, jakie daje przeczytanie książki czy kilkugodzinny pobyt w świetlicy przy kulturalnej rozrywce. Za braki w pracy świetlicowej winę ponoszą głównie świetlicowi” – pisała prasa o elbląskich świetlicach w 1950 r.

Kontynuujemy naszą podróż w czasie w ramach nowego cyklu portElu. Co pisała prasa o Elblągu ponad 70 lat temu? Zapraszamy na prasówkę z 1950 r.

Ożywić pracę w elbląskich świetlicach

“W ubiegłym roku przy elbląskich zakładach pracy powstało dużo nowych świetlic. Świetlice te, schludne i czyste, są, niestety, zbyt często puste. Wystarczy wejść do którejkolwiek, by przekonać się, że znajdujące się w niej książki, gazety, czasopisma i gry są mało wykorzystywane.

Wielu jeszcze robotników nie rozumie korzyści, jakie daje przeczytanie książki czy kilkugodzinny pobyt w świetlicy przy kulturalnej rozrywce. Za braki w pracy świetlicowej winę ponoszą głównie świetlicowi. Nie potrafią oni urozmaicić życia świetlicowego tak, by stało się atrakcyjne dla robotników. Każdego pracownika należy systematycznie zainteresować pracą świetlicy. Należy stworzyć zespoły teatralne, chóry, orkiestry, którym chociażby raz na miesiąc należy zapewnić możność popisu artystycznego. Na brak chętnych do udziału w amatorskich zawodach świetlicowych – kierownicy świetlic nie mogą narzekać.

Świetlice powinny stać się miejscem odbywania wieczorów koleżeńskich, na które robotnicy powinni przybywać ze swoimi rodzinami. W ten sposób świetlice mogą zlikwidować zgubne wpływy karczmy i szerzyć atmosferę koleżeństwa i przyjaźni.

Wiele świetlic pracuje już dobrze. Mogą się poszczycić one poważnymi rezultatami w swoim dorobku artystycznym, w dziedzinie dokształcania, czytelnictwa, współpracy ze wsią itp.

Takie osiągnięcia muszą stać się własnością wszystkich świetlic. O dalszy i właściwie pomyślany rozwój życia świetlicowego powinny zatroszczyć się podstawowe organizacje partyjne, rady zakładowe i wszystkie władze związków zawodowych” (Głos Wybrzeża nr 7, 1950 r.).

Narada nauczycieli – członków PZPR

“W dniu 8 bm. o godz. 11 odbędzie się w Komitecie Powiatowym PZPR narada nauczycieli – członków partii. W naradzie wezmą nauczyciele z terenu miasta i powiatu elbląskiego” (GW nr 7, 1950 r.).

Treningi lekkoatletyczne

“50 najlepszych lekkoatletów elbląskich przeprowadza treningi lekkoatletyczne tzw. “zaprawy zimowe” w szkole nr 3. Treningi prowadzi trener ob. Żyliński z Gdańska” (GW nr 7, 1950 r.).

Na budowę domu kultury fizycznej

“Komisja Sportowa przy Komitecie Miejskim PZPR zainicjowała zbiórkę funduszu na budowę Domu Kultury Fizycznej i Sportu w Elblągu. Dom ten ma stanąć na południowym odcinku Placu Słowiańskiego” (GW nr 7, 1950 r.).

Rejestracja Wojskowa

“W Biurze Rejestracyjnym, przy ul. Kosynierów Gdyńskich 26, odbędzie się w dniu dzisiejszym, tj. 1 bm. rejestracja mężczyzn urodzonych w roku 1909, których nazwiska zaczynają się na litery R, S, T, U, V, W, Z, Ż” (GW nr 7, 1950 r.).

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.


oprac. TB

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – film wojenny o młodości przyszłego kardynała
Następny artykułDeklaracja Ruchu Obywatelskiego Nieposłuszeństwa