A A+ A++

Ograniczenia związane ze stanem pandemii powodują, że jesteśmy zachęcani do wspierania lokalnych przedsiębiorców i zamawiania jedzenia na wynos. Niektórzy korzystają z tego regularnie, inni przynajmniej okazjonalnie. Dodatkowe opłaty za konieczność wykupienia jednorazowego opakowania na razie nie odstraszają, a już niedługo mogą.

 

To dzięki Tobie moja historia może zakończyć się pozytywnie.  Potrzebuję wsparcia na opłacenie kosztownego leku. Dziękuję z całego serca! — Katarzyna Pater

Chociaż plastik to surowiec, a nie odpad, a o możliwości jego powtórnego i to wielokrotnego wykorzystania słyszymy od dawna, w praktyce nie wygląda to dobrze.

Jednorazowe opakowania mają przejść na dobre do historii.

Z tego też względu pojawiło się kolejne ograniczenie, które ma wejść w życie już od początku lipca. Tworzenie tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym oznacza utrzymywanie materiałów, produktów i zasobów tak długo w obiegu jak to tylko możliwe. Ciekawą ilustracją tego może być napis na niektórych butelkach po wodach mineralnych. Brzmi on mniej więcej tak: ta butelka i jej nakrętka nadaje się w całości do ponownego wykorzystania. Celem gospodarki o obiegu zamkniętym miałoby być doprowadzenie do sytuacji, w której informacja brzmiałaby raczej: ta butelka i jej nakrętka w całości pochodzi z materiałów wykorzystanych ponownie.

Niestety, do tego daleka droga.

Nowe obowiązki nałożone na producentów niepożądanych produktów uderzą także w konsumentów. Stanie się tak zgodnie z unijną dyrektywą oraz procedowaną właśnie teraz nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Od 3 lipca 2021r. na półkach z towarami nie znajdziemy już m.in. sztućców, talerzy, słomek, patyczków higienicznych czy innych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu (są oksydegradowalne, czyli ulegają rozpadowi na małe cząstki, które pozostają w środowisku na długo; reklamowane pierwotnie jako szybko ulegające rozkładowi, faktycznie okazały się zatruwać środowisko skuteczniej niż tradycyjne tworzywa s … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa dziedzińcu szkoły powstaje ogród. Ale nie z rabatkami, tylko z wodą
Następny artykuł1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny. Jest obowiązkowy.