Przed nami Święta Bożego Narodzenia, wyjątkowy czas w roku. Wiele osób spędzi święta poza domem, podróżując do bliskich. Dlatego przypominamy, gdzie znajdziesz pomoc medyczną podczas zbliżających się świąt.
Gdzie znaleźć bezpłatną pomoc medyczną, kiedy placówki podstawowej opieki zdrowotnej nie pracują? Nawet jeśli spędzasz Święta Bożego Narodzenia daleko od domu, w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, możesz liczyć na pomoc. Sprawdź szczegóły.
Jak podaje WSSE w Łodzi, w ubiegłym tygodniu w Łódzkiem odnotowano 9636 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, to dwa razy więcej niż w tym samym okresie rok temu.
Narodowy Fundusz Zdrowia w swoim komunikacie radzi – jeśli masz objawy grypy lub innej infekcji, zostań w domu. Nie zakażaj innych, słabszych i chorych. Grypa jest ciężką chorobą wirusową, która grozi powikłaniami. Do podstawowych objawów grypy należą:
- wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy
- bóle mięśniowe
- ogólne uczucie osłabienia i rozbicia
- niekiedy pojawiają się wymioty i łagodna biegunka, u małych dzieci ból brzucha
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia, można skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
W takim punkcie można otrzymać świadczenia medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Punkty NPL w naszej okolicy to:
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu, ul. Szpitalna 16, tel. 43 840 67 63;
- Powiatowe Centrum Medyczne Sp. z o.o. NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie, ul. Warszawska 104, tel. 62 784 55 47;
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie, ul. Wiśniowa 26, tel. 34 311 25 85.
– Udaj się tam, np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych. Zwłaszcza jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych – radzą eksperci z NFZ.
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) – 800 137 200
Zamiast wizyty u lekarza w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, można skorzystać z konsultacji telefonicznej. Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują pod bezpłatnym numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) – 800 137 200, w nocy w dni powszednie (od godziny 18:00 do 8:00 następnego dnia) oraz całodobowo w weekendy i święta.
– Na TPK otrzymasz e-receptę lub e-zwolnienie, gdy będzie to konieczne. Jeśli wypełnisz formularz internetowy, możesz zamówić poradę telefoniczną z medykiem. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu obsługuje pacjentów w kilku językach, m.in. polskim, angielskim i ukraińskim – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć
W … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS