Biskup kielecki Jan Piotrowski udzielił dzisiaj święceń prezbiteratu diakonowi Piotrowi Kozłowskiemu, absolwentowi Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, podczas Mszy św. w bazylice katedralnej.
Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy, bp Marian Florczyk i bp Andrzej Kaleta oraz księża profesorowie seminarium z ks. dr. Adamem Perzem, rektorem WSD.
Diakon Piotr Kozłowski tuż przed święceniami, w rozmowie z KAI, nakreślił swoją wizję kapłaństwa. – Z sakramentem święceń wiąże się odpowiedzialność, jaka właśnie mnie dotyczy za to, co zostało mi powierzone. Jest to odpowiedzialność za cały Kościół, czyli za wszystkich ochrzczonych. I ta odpowiedzialność jako zbawienie wszystkich ochrzczonych jest najistotniejsza w posłudze kapłańskiej – podkreśla. – Będzie się to urzeczywistniło przez głoszone Boże Słowo i sprawowane święte sakramenty, w których Chrystus będzie działał przez moją posługę, aby jak najwięcej dusz pociągnąć do pełni wiary i ostatecznego zjednoczenia z Bogiem – tłumaczył.
Homilię wygłosił bp Jan Piotrowski, udzielając młodemu kapłanowi wielu wskazówek, podkreślając siłę wspólnoty Kościoła. – Dziś jako jedyny stajesz do przyjęcia święceń kapłańskich, ale nie jesteś sam, ponieważ Kościół Chrystusowy jest twoją wspólnotą wiary, która otacza cię serdeczną modlitwą, a wytrwała modlitwa, jak pisze św. Jakub, ma wielką moc – mówił biskup.
Następnie dodał: – Żyj w głębokim przekonaniu i świadomością płynącą z wiary, że ofiara Jezusa Chrystusa, którą jako kapłan będziesz od dziś sprawował, jest źródłem, a zarazem szczytem życia chrześcijańskiego. Razem z Jezusem oddawaj się Bogu całym młodym życiem i czystym sercem. Nigdy nie stawiaj sobie granic swojemu zdumieniu i zachwytowi wobec Bożego planu miłości, jaki Pan Bóg dla Ciebie wybrał – zachęcał biskup kielecki.
Zapraszał także do wpatrywania się w Jezusa. – Niezależnie od tego, gdzie będziesz pełnił kapłańską posługę, możesz być współczesny Jezusowi, uczestnicząc w Jego Ofierze Krzyżowej i Zmartwychwstaniu – mówił biskup, przestrzegając zarazem przed pokusą elitarności. – Zapamiętaj sobie, o czym my kapłani często zapominamy w naszej zarozumiałości, że Eucharystia nie jest własnością kapłana, ale jest darem dla całego Kościoła (…). Pamiętaj też, jak przypomniał papież Franciszek, że czas jest ważniejszy niż przestrzeń, a tym, co uświęca czas jest modlitwa brewiarzowa, czyli liturgia godzin – tłumaczył biskup.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS