A A+ A++

Dodano: 9 września 2024 10:19

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: gustaw becker swiebodzice


W Świebodzicach powstał mural poświęcony Gustawowi Beckerowi – najsłynniejszemu zegarmistrzowi tego regionu, właścicielowi znanej w całej Europie fabryki zegarów.

Pomysłodawcą i inicjatorem projektu jest lokalny regionalista, pasjonat historii miasta Janusz Kujat. Wykorzystując do sfinansowania projektu pieniądze z budżetu obywatelskiego  wymyślił projekt, zdobył wszelkie pozwolenia i znalazł wykonawcę. Pod koniec ubiegłego tygodnia prace zostały zakończone i mural, wzorowany na przedwojennej pocztówce, jest gotowy.

– To jest ulica Żeromskiego prowadząca że w tej chwili od Rynku do ulicy Świdnickiej. Z centrum rynku niesie pan zegar. Ten zegar jest troszkę nie do końca namalowany wiernie, bo to wahadło jest odłączone, tak się nie nosiło zegarów.  Jest jest parę ciekawostek, takich, których na pierwszy rzut oka nie widać. To jest ciekawe, bo to jest blisko miejsca gdzie Becker założył swój zakład i zaczął produkować zegary. No i to jest taki zegar, który naprawdę istnieje fizycznie i będzie można go zobaczyć. – to właśnie Janusz Kujat, który mural traktuje jak zaledwie przystanek na długiej droga mającej zakończyć się budową pomnika Gustawa Beckera.

REKLAMA

– Wiem, że droga jest długa, ale dla mnie najważniejszą rzeczą to przekonać naszych świebodziczan, że temu człowiekowi należy się ten pomnik w mieście. Po prostu.

Mural, którego autorem jest świdnicki artysta Robert Kukla zostanie oficjalnie odsłonięty 28 września, wtedy też w Świebodzicach odbędzie się szereg wykładów i spotkań poświęconych Gustawowi Beckerowi.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuzeum Częstochowskie: Profesor Juliusz Braun (1904–1990) – człowiek wielu zasługSpotkanie z synem Profesora – dr. Juliuszem BraunemRatusz25 września 2024
Następny artykułLiczba wolnych miejsc pracy w Polsce spadła. Nowe dane GUS