A A+ A++

Do 20 grudnia miasto przedłużyło termin składania ofert na wykonanie zadania pn. „Dostawa i montaż instalacji kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych w Świdniku”. Ratusz chce zlecić montaż w sumie 161 instalacji.


To druga edycja projektu „Świdnik przyjazny środowisku” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W pierwszej na prywatnych domach zamontowano 264 instalacji solarnych i wybudowano 40 punktów oświetlenia hybrydowego. Teraz miasto planuje zainstalowanie kolejnych 161 zestawów kolektorów słonecznych.

Początkowo rozpoczęcie prac planowano już na ten rok, ale ostatecznie w bieżącym roku miasto tylko wyłoni wykonawcę, a całość inwestycji, na którą w projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano 1,7 mln zł, zostanie zrealizowana do końca czerwca 2020 roku. Zadaniem wybranego wykonawcy będzie nie tylko dostawa i montaż solarów, ale również uruchomienie specjalnego serwisu internetowego poświęconego projektowi i promocji rozwiązań ekologicznych.

– Trwa obecnie procedura przetargowa, która trochę się przedłuża ze względu na liczne pytania potencjalnych wykonawców, ale myślę, że jeszcze w tym miesiącu uda się wyłonić wykonawcę, który, jak tylko pogoda pozwoli, od razu zabierze się do pracy – mówi Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

Dbajmy o powietrze

To nie jedyne działania, jakie na rzecz ekologii podejmują władze Świdnika. Miasto dzięki unijnym funduszom dofinansowało również mieszkańcom montaż pomp ciepła oraz ogniw fotowoltaicznych i planuje kolejny taki projekt. Samorząd stara się też eliminować przypadki palenia byle czym w piecach. Trucicieli tropi Ekopatrol straży miejskiej wyposażony w drona i mobilne laboratorium do badania jakości powietrza. W Świdniku działają też dwie stacje pomiarowe powietrza – przy ul. Hryniewicza i al. Wojska Polskiego, a ich wskazania można na bieżąco śledzić na stronie internetowej www.strazmiejskaswidnik.pl. W przyszłym roku świdniczanie będą mogli sprawdzić, czym oddychają, spacerując po centrum miasta.

– Zapisaliśmy w budżecie pieniądze na zakup i montaż dwóch zegarów, które oprócz wskazywania czasu będą wyświetlać również aktualny skład powietrza. Zamierzamy je zamontować na budynku urzędu miasta i w okolicach placu Konstytucji 3 maja – informuje wiceburmistrz Dmowski.

Miasto zachęca też do korzystania przez mieszkańców z rządowego programu „Czyste Powietrze”, który daje właścicielom domów możliwość pozyskania dofinansowania do: demontażu starych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz zakupu i montażu nowych źródeł ciepła, docieplenia budynków, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej). By ułatwić zainteresowanym składanie wniosków, w ratuszu uruchomiono specjalne biuro do ich obsługi. JN

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMontaż czujników tlenku węgla
Następny artykułKultura i rozrywka w UK (Szkocji, Anglii, Walii, Irlandii Północnej) – najważniejsze aktualności z Wielkiej Brytanii