A A+ A++

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu i są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania oraz bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.

Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski, stąd pomysł globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko”. Tego dnia wiele ważnych budynków na całym świecie jest oświetlona właśnie tym kolorem. 

            W tym roku  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Brzegu  po raz kolejny „zaświeciła się na niebiesko”. Nauczyciele i uczniowie wzięli udział w warsztatach, które zorganizowały i poprowadziły nauczycielki: Jolanta Hołysz, Marta Okopska i Anna Ostrowicz. W tematykę obchodów wprowadziły dzieci filmy: „Autyzm. O tym chciałby Ci powiedzieć osoba z Autyzmem” i „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”, które ukazały codzienne życie osób dotkniętych tym zaburzeniem. Uczniowie rozmawiali o trudnościach, umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnej sytuacji tych osób. Dowiedzieli się, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji, a także że ich zmysły pracują zupełnie inaczej. Dzieci mogły doświadczyć tego samodzielnie: próbowały układać klocki w rękawicach kuchennych lub w nich kolorować, pracowały w dużym hałasie, który utrudniał im skupienie się na wykonywanych poleceniach. Spacer ścieżką sensoryczną pobudził dodatkowo zmysły i umożliwił odbiór bodźców pochodzących z otoczenia. Wykorzystaliśmy zmysły dotyku, wzroku, słuchu i węchu oraz równowagi, aby doświadczyć jaką ważną rolę pełnią, a ich prawidłowy rozwój ma ogromny wpływ na proces uczenia się i nabywania wielu podstawowych umiejętności.Na koniec wysłuchaliśmy utworu „Wielka siła – piosenka autystyczna”.

Warsztaty miały na celu pokazanie, że osoby dotknięte tym zaburzeniem potrafią czerpać radość z życia, ale potrzebują szczególnego wsparcia i zrozumienia ze strony społeczeństwa w obszarze komunikacji i relacji społecznych,  ważne jest edukowanie i przybliżanie społeczeństwu sposobu funkcjonowania osób ze spektrum.

Pamiętajmy, że warto już od najmłodszych lat uświadamiać dzieci o problemach i wyzwaniach ludzi z autyzmem. Zapraszamy zatem wszystkich do zaświecenie się na niebiesko, nie tylko raz w roku.

                                                                                                                                 Jolanta Hołysz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUważajcie na fałszywe decyzje, świadectwa ochronne, upomnienia! Nie pochodzą z Urzędu Patentowego RP
Następny artykuł🔸 Kołdra, pościel i inne elementy łóżka – jak wybrać odpowiednie?