A A+ A++

Pszczoły są uznawane za jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania świata przyrody. Powszechnie znanym wśród pszczelarzy jest zdanie, przypisywane Albertowi Einsteinowi: „Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”. Nic dziwnego, że naukę troski o pszczoły trzeba rozpoczynać jak najwcześniej.

Warsztaty w płockiej szkole

W ubiegły poniedziałek, 20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Właśnie z tej okazji pracownicy Biura Ochrony Środowiska ORLENU przygotowali warsztaty pszczelarskie dla uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku.

Dzięki warsztatom, dzieci miały okazję poznać budowę ula, zobaczyć jak wygląda pszczela rodzina i podział pracy między pszczołami. Pomógł w tym specjalnie przygotowany szklany ul – uczniowie mogli w nim bezpiecznie zobaczyć pszczoły na żywo.

Nie były to wszystkie atrakcje – ORLEN zapewnił najmłodszym możliwość sadzenia w doniczkach roślin miododajnych, dzieci wykonywały też świece z pszczelego wosku, malowały styropianowe ule oraz przymierzały stroje pszczelarskie. Ciekawostką była także możliwość zobaczenia narzędzi używanych przez pszczelarzy i degustacja miodu, który na ich oczach był odwirowywany z ramek przywiezionych prosto z pasieki.

Każdy z uczestników warsztatów mógł na koniec samodzielnie zrobić przypinkę do ubrania z kolorowym emblematem pszczoły. Dzięki warsztatom, dzieci miały okazję zgłębić tajemnice życia pszczół i zrozumieć ich kluczową rolę w ekosystemie.

Fot. ORLEN
Fot. ORLEN
Fot. ORLEN

Pszczelarze w Spolanie zebrali 60 kg miodu

Jak informuje ORLEN, ten rok jest dobry także dla pszczelarzy z czeskiej Spolany należącej do Koncernu. Podczas zbioru miodu, który odbył się w Światowy Dzień Pszczół, zebrano go w ilości 60 kg. I tutaj edukowano najmłodszych – w tradycyjnym miodobraniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. inż. Plesingera, którzy w ten sposób uzupełnili swoje lekcje nauk przyrodniczych praktycznym doświadczeniem. Organizatorem miodobrania była firma Spolana z Neratovic z Czech z Grupy ORLEN, która od siedmiu lat hoduje pszczoły na swojej ziemi.

– O jakości miodu pszczelarzy ze Spolany najlepiej świadczą wielokrotne wyróżnienia złotymi medalami, przyznawane przez akredytowane laboratorium Instytutu Biologii Pszczół. Nagrody przyznawane są za wyjątkową jakość miodu potwierdzoną badaniami w wielu kategoriach, w tym także kategorii ogólnego wrażenia estetycznego oraz właściwości fizykochemicznych. Ponadto, pod koniec ubiegłego roku lokalni pszczelarze otworzyli Miodowy Szlak dla gości zainteresowanych pszczelarstwem i miodobraniem, który rozpoczyna się przy bramie zakładu produkcyjnego Spolany i biegnie przez rezerwat przyrody Černínovsko do gminy Libiš – informuje biuro prasowe ORLENU.

Pszczelarstwo nie jest jedynym zaangażowaniem Spolany w inicjatywy środowiskowe. Firma współpracuje z Czeskim Związkiem Wędkarskim i centrum ekologicznym w Kralupach, w celu zarybiania rzeki Łaby rybami. Podobnie, jak płocka firma, zapewnia także ochronę sokołom wędrownym, które regularnie gniazdują na terenie spółki. W ostatnich latach działalność produkcyjna Spolany znacząco ograniczyła swój wpływ na środowisko – tereny wokół obiektów produkcyjnych stały się ostoją dla wielu chronionych i zagrożonych gatunków zwierząt. O czystości tego miejsca świadczy chociażby obecność wydry euroazjatyckiej, cyraneczki zwyczajnej, zimorodka zwyczajnego i bobra, czyli gatunków bardzo wrażliwych na jakość środowiska.

SPOLANA s.r.o. jest jedną z największych firm zajmujących się produkcją chemiczną w Republice Czeskiej. Od 2016 roku Spolana należy do Grupy ORLEN Unipetrol, która jest jedną z największych firm w Czechach pod względem obrotów i zatrudnia prawie 6 tysięcy osób.

Fot. ORLEN
Fot. ORLEN
Fot. ORLEN
Fot. ORLEN
Fot. ORLEN
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Zaczynamy wspaniałą, teatralną imprezę”
Następny artykułLubelscy Terytorialsi na poligonie w Nowej Dębie