A A+ A++
fot. Wiktor Pleczyński

Jak co roku, w Małachowiance odbyły się obchody z okazji Światowego Dnia Liczby Pi. Były Pi-przebrania, Pi-twórczość, Pi-ciasta, Pi-eksperymenty i… wojsko.

W Małachowiance 14 marca rządziła liczba Pi. Liceum, jak co roku, świętowało Światowy Dzień Liczby Pi. We współpracy z fundacją Vivat Polonia oraz Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego, szkoła zorganizowała rekordowy eksperyment Buffona.

– Kiedyś trafił w moje ręce egzemplarz „Wiedzy i życia”, magazynu opisującego różne ciekawostki naukowe. Tam był właśnie artykuł o eksperymencie Buffona, czyli eksperymentalnej metodzie wyznaczenia liczby Pi. Liczby bardzo niezwykłej, bo nie została ona wymyślona przez człowieka, tylko przez niego odkryta. Ma w sobie wiele niezwykłych cech, jest nieskończona, ale jest stałą, która w wielu ważnych wzorach jest potrzebna do obliczeń. Ten pomysł trafił gdzieś tam na półkę pamięci do czasu, gdy rok temu, 14 marca przypomniał się i dzięki przychylności dyrekcji oraz grona nauczycieli z Małachowianki podjęliśmy próbę zrealizowania eksperymentu Buffona – opowiadał Cezary Supeł, pomysłodawca przedsięwzięcia, prezes zarządu Fundacji „Vivat Polonia!”.

fot. Wiktor Pleczyński

Eksperyment polegał na symulacji, pozwalającej oszacować liczbę Pi przy użyciu metody, którą opracował w XVIII w. francuski matematyk Georges Buffon, czyli poprzez wykonanie jak największej liczby powtórzeń rzutu wykałaczką na specjalnie przygotowaną planszę oraz zanotowaniu danych w specjalnym formularzu.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Do udziału w eksperymencie organizatorzy zaprosili wszystkie szkoły z województwa mazowieckiego. Celem było nie tylko przybliżenie uczniom matematycznej teorii, ale i ustanowienie rekordu pod kątem liczby rzutów oraz ilości uczestników.

fot. Wiktor Pleczyński

– Eksperyment się powiódł, wzięli w nim udział wszyscy Małachowiacy udowadniając, że matematyka nie musi być tylko nudną teorią, ale można się przy niej świetnie bawić, ucząc się poprzez praktykę. Mamy nadzieję, że wiele szkół przyłączyło się do eksperymentu. Czekamy na dane, które otrzymali – zaznacza płockie liceum.

Oprócz eksperymentu, uczniowie mogli wykazać się w kilku konkursach na Pi-przebranie i Pi-twórczość oraz w cieszącym się największą popularnością konkursie – na Pi-ciasto.

Najlepsze Pi-przebranie

  • Karol Dzięgielewski z klasy 4G
  • Filip Spychalski z klasy 1G
  • Filip Żuchniewicz z klasy 4G.
fot. Wiktor Pleczyński

Najlepsza Pi-grafika

  • Julia Strześniewska z klasy 2F
  • Maja Urbańska z klasy 4G.

Najlepszy Pi-wiersz

  • Michał Zawadzki z klasy 4B
  • Anna Marchlewska z klasy 4F.
fot. Wiktor Pleczyński

Najlepsze Pi-ciasto

  • Julia Kowalska 1H
  • Oliwia Przybylska 1H
  • Nikola Słowikowska 2F
  • Wiktoria Nowakowska z klasy 2E
  • dwie drużyny złożone z przedstawicieli uczniów klasy 1H oraz 3E.
fot. Wiktor Pleczyński

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni radzą

Dużą popularnością cieszyło się stoisko wystawione przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Żołnierze przedstawiali uczniom realia służby w formacji i zapraszali do zabaw oraz konkursów związanych z cyberbezpieczeństwem.

– Siły zbrojne, tak jak i firmy prywatne, mają swoje sieci. My, jako Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, zarządzamy tymi sieciami i zabezpieczamy je tak, żeby były sprawne i odporne na zagrożenia. Dodatkowo prowadzimy działalność szkoleniową, zarówno własnego personelu, jak i na zewnątrz, gdzie uczymy bezpiecznego korzystania z sieci, jak rozpoznawać zagrożenia w internecie. Wszystko to, na co każdy z nas może się natknąć, korzystając z poczty elektronicznej, portali społecznościowych i komunikatorów – wyjaśniał porucznik Adrian Adamski z Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

fot. Wiktor Pleczyński

WOC radzi, jak zmniejszyć ryzyko podczas korzystania z internetu:

  • zwracać uwagę na nadawców maili, czy zgadzają się z treścią otrzymanej wiadomości,
  • uważnie sprawdzać treść wiadomości i otrzymane linki, nie klikać w podejrzane odnośniki do stron internetowych,
  • upewnić się, że mamy do czynienia z osobą, za którą rozmówca się podaje,
  • uważać gdzie podajemy swoje dane, oszuści korzystają ze stron internetowych podszywających się pod banki i inne instytucje,
  • korzystać ze złożonych haseł, dobrze, żeby miały 12 znaków, duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne,
  • nie zaleca się korzystać z otwartych, publicznych sieci, takich jak w centrach handlowych, w których ktoś może przechwycić nasze dane,
  • należy uważać na treści, które publikujemy w mediach społecznościowych. Mogą zostać wykorzystane przez przestępców, między innymi do ustalenia, stanu naszego posiadania i kiedy nasz dom/mieszkanie pozostaje bez opieki.

Obchody Światowego Dnia Liczby Pi w Małachowiance zakończyły się grupowym zdjęciem na wirydarzu szkoły.

fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonfederacja z niepełnymi listami
Następny artykułWTA Indian Wells 2024. Kiedy jest mecz Igi Świątek? Gdzie oglądać? [TRANSMISJA NA ŻYWO]