“W 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych” – poinformowała Biblioteka Narodowa. Z jej najnowszego raportu wynika, że 39 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie w 2019 r. przynajmniej jednej książki.
W gronie czytelników najwięcej – 18,4 proc. – sięgnęło po 1-2 książki. Czytanie ponad 24 książek rocznie deklaruje 2,6 badanych. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41 proc.), pożyczenie od znajomego (35 proc.), prezent (31 proc), wypożyczenie z biblioteki (27 proc.) i własny księgozbiór (20 proc.).
Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że pierwsza trójka najpopularniejszych w Polsce autorów książek to Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. Na kolejnych miejscach znaleźli się Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz, Andrzej Sapkowski, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Blanka Lipińska i B.A. Paris. W drugiej dziesiątce najpopularniejszych twórców są m.in. Jakub Żulczyk, Heather Morris, Harlan Cobe, Jo Nesbo i Katarzyna Michalak.
“Mimo że Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla jesienią, zdążyła osiągnąć wysoką pozycję na liście autorów najpoczytniejszych książek (choć nie znalazła się na samym jej szczycie). Najczęściej wskazywano tu Remigiusza Mroza, autora czterdziestu trzech powieści należących do wielu gatunków literackich, w większości powieści kryminalnych. Pisarz ten, obecny w szerokim obiegu czytelniczym już od trzech lat, minimalnie wyprzedził noblistkę” – czytamy w raporcie udostępnionym przez Bibliotekę Narodową. “Stałe miejsce w wyborach lekturowych dorosłych Polaków zyskał romans erotyczny, który do powszechnego obiegu czytelniczego wprowadziła w 2012 roku brytyjska autorka E.L. James cyklem rozpoczętym powieścią “Pięćdziesiąt twarzy Greya”. W 2018 roku polscy czytelnicy otrzymali rodzimy odpowiednik tego gatunku: debiut Blanki Lipińskiej – “365 dni”, który szybko zamienił się w trylogię” – podkreślono.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS