Dzisiaj – 6-go maja – obchodzimy Światowy Dzień Hasła. Wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości hasła odejdą w niepamięć. Świat IT zdominuje bowiem uwierzytelnianie bezhasłowe, co stanie się za sprawą ekspansji różnego rodzaju technologii biometrycznych.
Tak właśnie sądzą eksperci do spraw bezpieczeństwa z firmy Cisco, według których przyszłość uwierzytelniania będzie pozbawiona tradycyjnych haseł. Zastąpi je bowiem uwierzytelnienie wykorzystujące biometrię lub klucze bezpieczeństwa.
Eksperci z Cisco przypominają, że konsekwencje stosowania tradycyjnych haseł w kontekście rosnącej liczby ataków są wszystkim dobrze znane. Cyberprzestępcom stosunkowo łatwo je złamać, a użytkownicy często mają problem, aby je wszystkie zapamiętać. Wnioski o resetowanie haseł stanowią lwią część zgłoszeń do działów IT w organizacjach, co powoduje utratę produktywności i wzrost kosztów.
Zobacz również:
A jakie są najważniejsze problemy związane z hasłami? Są one przede wszystkim uciążliwe i kosztowne. Według firmy analitycznej, nawet 50% zgłoszeń do firmowych help desków IT dotyczy kwestii związanych z hasłami. Są też źródłem frustracji użytkowników biorąc pod uwagę fakt, że średnia liczba haseł stosowana przez użytkownika korporacyjnego przekracza według niektórych badań grubo setkę.
Są przy tym nieskuteczne. Jak podaje np. Verizon Data Breach Report, 81% przypadków naruszeń bezpieczeństwa jest efektem słabych lub wykradzionych danych do logowania. Dlatego zdaniem ekspertów Cisco, przyszłość bezpieczeństwa cyfrowego będą stanowić proste i skuteczne narzędzia do uwierzytelniania bezhasłowego, takie jak opracowany przez tą firmę system Cisco Duo Passwordless. Rozwiązanie to umożliwia użytkownikom korporacyjnym bezpieczne logowanie do firmowych aplikacji za pomocą kluczy bezpieczeństwa lub biometrii wbudowanych w laptopy i smartfony. Dostęp do urządzenia jest udzielany na podstawie odcisku palca czy funkcji rozpoznawania twarzy.
Wśród użytkowników korporacyjnych biometria już teraz jest wszechobecna. Wg raportu Cisco Duo Trusted Access, obecnie 80 proc. służbowych urządzeń mobilnych umożliwia logowanie za pomocą cech biometrycznych, a odsetek ten wzrósł o 12 proc. w ciągu ostatnich 5 lat. Tak więc teza, że tradycyjne hasła odejdą niedługo do lamusa, wydaje się wysoce prawdopodobna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS