A A+ A++
Ma on na celu wyróżnić tych, którzy zdecydowali się oddać część siebie, by przywrócić zdrowie osobom, dla których przeszczep stał się jedyną szansą na normalne życie. To akt podziękowania dawcom komórek macierzystych – zarówno tym spokrewnionym z biorcami, jak i zupełnie obcym osobom. Ten dzień ma również na celu zwiększenie świadomości w kwestii znaczenia rejestracji w bazach dawców i wpływu przeszczepu szpiku na życie innych.
Światowy Dzień Dawcy Szpiku (ang. World Marrow Donor Day) przypada 17 września. W Polsce obchodzony będzie on jednak nieco później, bo 13 października.


Jak pisaliśmy w numerze 32 (2828) z 10 sierpnia br., przy okazji artykułu: „Ona wie, co to służba. Funkcjonariuszka z Przemyśla dawcą szpiku”, dane z września 2021 roku mówią o 1,7 mln zarejestrowanych potencjalnych dawcach szpiku w Polce. Co piąty pacjent nie znajduje jednak swojego bliźniaka genetycznego, więc liczba dawców jest o wiele za mała.

Wspomnieliśmy również, że genotyp ludzki jest tak różny, że w przypadku rzadkiego prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy graniczy z cudem i wynosi od 1 do nawet kilku milionów. Aby przeszczep miał duże szanse powodzenia, zgodność cech tkankowych musi wynosić 9 – 10. Im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo wyzdrowienia.

Przypomnijmy, jak zostaje się dawcą

Może nim być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat, która nie cierpi na ostre i przewlekłe choroby, nie ma znacznej nadwagi, ani nie znajduje się w stanie uzależnienia od leków, narkotyków czy alkoholu. Wskazane jest (…)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSektor IT wcale nie jest rajem dla pracowników. Wnioski z badania
Następny artykułMiejski minimalizm w najlepszym wydaniu