A A+ A++

​932 dni czekali sympatycy tenisa na powrót turnieju w Indian Wells, największej imprezy w kalendarzu po czterech wielkoszlemowych. Pandemia COVID-19 zmusiła organizatorów do odwołania ubiegłorocznej edycji i opóźnienia tegorocznej, która rozpocznie się w środę. W turnieju głównym w grze pojedynczej wystąpią: Iga Świątek, Magda Linette i Hubert Hurkacz, a szanse jeszcze mają Magdalena Fręch i Katarzyna Kawa.

Do malowniczo położonej pustynnej miejscowości w Południowej Kalifornii nie przyjadą w tym sezonie Novak Djoković, Roger Federer, Rafael Nadal, Ashleigh Barty, Serena Williams czy Naomi Osaka, ale organizatorzy i tak spodziewają się zaciętych, stojących na wysokim poziomie zmagań, w których łączna pula nagród wynosi aż 16,7 mln dolarów.

Mimo ciepłej aury i atrakcyjnych warunków finansowych w Indian Wells zabraknie kilku uznanych nazwisk. Do kontuzjowanych Nadala (uraz lewej stopy) i Federera (operacja kolana) dołączył niedawno ostatni z “Wielkiej Trójki” – Djokovic. Serb i Federer to turniejowi rekordziści, bo Indian Wells wygrali po pięć razy. Tytułu nie obroni także Austriak Dominic Thiem, który w sierpniu ogłosił rozbrat z tenisem w związku z dolegliwościami nadgarstka.

W stawce kobiet – oprócz liderki rankingu WTA Barty – zabraknie m.in. wciąż nie mogącej odnaleźć radości z gry Osaki oraz Sereny Williams, która 26 września skończyła 40 lat. Nie zagra też – z powodu infekcji COVID 19 – druga na liście WTA Aryna Sabalenka. Białorusinka dotarła do Indian Wells, ale turniej obejrzy z hotelowej izolatki.

Zaprezentuje się za to cała plejada topowych graczy, jak Danił Miedwiediew, Stefanos Tsitsipas i Alexander Zverev oraz tenisistek, m.in. Barbora Krejčíkova, Andreescu czy Karolina Pliškova.

WTA i ATP Indian Wells. Świątek i Hurkacz to polskie nadzieje

Polskie nadzieje to przede wszystkim wysoko rozstawieni Iga Świątek i Hubert Hurkacz.

Triumfatorka ubiegłorocznego Rolanda Garrosa, która w 2019 w Indian Wells odpadła w drugiej rundzie… kwalifikacji, ma numer drugi i zacznie rywalizację od 2. rundy. Jej rywalkę wyłoni mecz Chorwatki Petry Martić z występującą dzięki “dzikiej karcie” Amerykanką Katie Volynets.

Magda Linette, która w poprzedniej edycji osiągnęła 2. rundę, rozpocznie występ od spotkania z nieco niżej notowaną Rebeccą Peterson. W 2019 roku dwukrotnie ze Szwedką przegrała. Fręch i Kawa wygrały pierwsze potyczki w kwalifikacjach i we wtorek stoczą decydujące pojedynki.

W męskim singlu wystąpi Hurkacz, który w ostatnim starcie w Kalifornii dotarł do ćwierćfinału, by na tym etapie po wyrównanym meczu przegrać z Federerem.

Indian Wells to niewielka, licząca nieco ponad pięć tysięcy mieszkańców miejscowość. Dystans drogowy do Los Angeles wynosi ok. 200 kilometrów, a do słynącego z odwiedzanych przez gwiazdy Hollywoodu pól golfowych oraz gorących źródeł Palm Springs zaledwie 30. Położenie Indian Wells jest bardzo malownicze – w dolinie Coachella, w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego Joshua Tree i z widokiem na liczącą ponad 3000 m San Jacinto Mountain. To wszystko sprawia, że turystom przypomina to pustynną oazę, gdzie panuje suchy klimat i roi się od przepięknych drzew palmowych. Jednym słowem – raj.

I taki właśnie przydomek – Tennis Paradise (tenisowy raj) – ma mający 44-letnią tradycję turniej Indian Wells Open. Dzięki potężnemu sponsorowi rozgrywki są bardzo prestiżowe. W oficjalnym programie można przeczytać, że jest to największy łączony turniej typu Masters 1000 dla kobiet (WTA) i mężczyzn (ATP) oraz piąty największy na świecie, zaraz po czterech lewach Wielkiego Szlema. Zmagania odbywać się będą na 29 kortach, z czego trybuny głównego mają ponad 16 tys. miejsc. To drugi największy typowo tenisowy obiekt, zaraz za Arthur Ashe Stadium w Nowym Jorku.

WTA i ATP Indian Wells. Nie zdecydowano się obniżyć premii

W parze z prestiżem idą też nagrody pieniężne. Indian Wells to jeden z nielicznych turniejów (poza Wielkimi Szlemami), który w 2021 nie zdecydował się na obniżenie łącznych premii, które wynoszą 16,7 mln dol. Pula pieniędzy będzie rozdzielana jednak nieco inaczej, bo zwycięzcy turniejów singlowych zainkasują po 1,2 mln USD, co stanowi 90 procent premii, którą w 2019 zgarnęli Thiem i Kanadyjka Bianca Andreescu.

10-procentową “podwyżkę” otrzymają za to tenisiści i tenisistki, którzy odpadną w pierwszej rundzie (nieco powyżej 18 tys. dol), a najwięcej zyskają ci, którzy polegną już w pierwszej rundzie kwalifikacji, bo wylecą z Palm Springs z czekami na 4,7 tys dol., czyli to niemal dwukrotnie więcej niż w 2019.

Na tegoroczną edycję Indian Wells trzeba było czekać aż 31 miesięcy. Finał poprzedniej rozegrany został 17 marca 2019, a w ubiegłym roku był to pierwszy turniej, który został odwołany z powodu pandemii COVID-19. Również w marcu tego roku nie podjęto się próby organizacji w związku z problemami z logistyką, obostrzeniami i kwarantanną, jakie wynikły podczas Australian Open, gdzie uczestnicy musieli m.in. poddać się rygorystycznemu, dwutygodniowemu pobytowi w odizolowanej od świata zewnętrznego “bańce”.

Dyrektor sportowy Indian Wells, Niemiec Tommy Hass – niegdyś druga rakieta świata – niedawno najpierw żartobliwie nazwał imprezę “swoim osobistym Oktoberfestem”, a potem – wspominając tamte decyzje – wyznał, że były one bardzo trudne, ale że długie oczekiwanie będzie w tym roku w pełni zrekompensowane.

Na to wszystko liczą także mieszkańcy i właściciele biznesów w Coachella Valley. W 2019 turniej przyci … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPIŁKA RĘCZNA. Jedna Marcinka! MKS Wieluń – KPR Legionowo 30-31 (14-16)
Następny artykułVBW Arka Gdynia zaczyna rozgrywki Euroligi