Świąteczne paczki trafią m.in. do: schronisk, ogrzewalni, noclegowni, do osób samotnych, niepełnosprawnych, ale także do kombatantów i wrocławskich seniorów. Część paczek będzie dostarczonych z wyprzedzeniem, część tuż przed Wigilią. Będą one wydawane w różnych punktach miasta.
Niespodzianki w paczkach
W tym roku do paczek zostaną dołączone niespodzianki w postaci kartek świątecznych przygotowanych przez wrocławskie przedszkolaki.
– Chcemy w ten sposób sprawić odrobinę radości osobom samotnym i ubogim w Święta. Nie chcemy, by ktokolwiek czuł się sam w tym szczególnym czasie – opisuje sens akcji ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Paczki trafią do potrzebujących za pośrednictwem m.in. rad osiedli. To gmina Wrocław i osobiście prezydent Jacek Sutryk dbają, aby wygospodarować środki na kolejną edycję tej akcji. Akcja spotkała się z pięknym odzewem – dodaje.
W organizacje akcji angażuje się wiele osób i instytucji. W tym roku, także dzieci z wrocławskich przedszkoli, które przygotowały świąteczne kartki.
fot. J.Leja
– Telefony z przedszkoli w ostatnich dniach odbierałam przez cały czas – relacjonuje s. Magdalena, koordynująca akcję „pocztówkową” – Habit i biuro mam całe w brokacie, te kartki są prześliczne i w każdej widać tą dziecięcą pracę, jak i życzliwość – opowiada koordynatorka akcji.
fot. J.Leja
Żeby złożyć ponad 2000 kartonów, a następnie wypełnić je żywnością potrzeba pracy wielu osób.
– Już w listopadzie dzwonili nasi „caritasowi” wolontariusze dopytując, kiedy rozpoczynamy tę akcję. W tym roku w pakowanie zaangażowała się również wielojęzyczna młodzież z Europejskiego Korpusu Solidarności oraz żołnierze z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej – wylicza Robert Jadwiszczak, diecezjalny koordynator wolontariatu.
– To prawdziwie praca, która uszlachetnia – Bardzo dotyka mnie bieda i samotność, która jest niestety tak powszechna wokół nas, dlatego staram się pomagać na miarę własnych możliwości – mówi jedna z młodych wolontariuszek.
Wolontariuszki z Czasoprzestrzeni i Caritas, fot. J.Leja
Każda paczka waży około 15 kg. Są w niej artykuły suche tj.: kasza czy ryż, jest również kakao, kawa, są też konserwy mięsne i warzywa w słoikach, bakalie oraz słodycze. W sumie do zapakowania jest 30 ton żywności.
Do paczek trafiają również życzenia od prezydenta Jacka Sutryka, biuletyn wroclaw.pl oraz kartki od przedszkolaków.
Połączone siły w pomocy potrzebującym
W tym roku, ze względu na epidemię, nie będą zorganizowane coroczne wigilijne spotkania z mieszkańcami, których potrzeby są największe. Dlatego miasto wraz ze wspaniałymi organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami, przygotuje kilka tysięcy paczek
Ponad 5000 paczek, na które przekazaliśmy 400 tys. złotych trafi do będących w największej potrzebie mieszkańców Wrocławia.
Paczki ufundowało miasto, a przygotowuje je 7 organizacji pozarządowych na co dzień zajmujących się pomocą osobom pozostającym w niedostatku czy kryzysie bezdomności
Paczki przygotowują:
- Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
- Fundacja Weź Pomóż
- Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Wrocławskie
- Fundacja Antoni
- Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
- Fundacja Homo Sacer
- Fundacja Sancta Familia we Wrocławiu
Wolontariusze pakują paczki w „Czasoprzestrzeni”, która znajduje się na terenie Zajezdni Dąbie.
– Bardzo się cieszę, że prowadzona przez Stowarzyszenie TRATWA „Czasoprzestrzeń” stała się w okresie przedświątecznym centrum pomocy i życzliwości. To tutaj właśnie wrocławska Caritas przygotowuje paczki dla 2000 osamotnionych i ubogich wrocławskich seniorów, które ufundowała Gmina Wrocław. Nasze przestronne hale pozwalają na to, by w zgodzie z wytycznymi epidemiologicznymi mogło tu pracować obok siebie jednocześnie wielu wolontariuszy – Robert Drogoś, Prezes Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA.
Kolejny, już chyba 5 rok, wspólnie z Caritasem oraz innymi organizacjami uczestniczę w świątecznej akcji pomocowej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS