Święta już za nami, ale nie raty, które pozostają jeszcze na długo w noworocznym budżecie wydatków.
W okresie przedświątecznym (1-24 grudnia) w czterech ostatnich latach (2016 – 2019) banki i SKOK-i udzieliły 2,4 mln szt. kredytów konsumpcyjnych, w tym niewiele ponad 1 mln gotówkowych i 1,4 mln ratalnych. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, średni okres umowy zawartej na kredyt gotówkowy wynosi ponad 44 miesiące. Nieco mniej, bo „tylko” 17 miesięcy, na kredyt ratalny.
Warto sprawdzić: Poszedł prosić o wakacje kredytowe. Kosztowały tyle, co rata
Spłacalność kredytów dobra
W okresie 1-24 grudnia 2019 r. średnia kwota udzielonego kredytu gotówkowego wyniosła 17 180 zł, a ratalnego 4 072 zł. Rzetelności płatnicza była całkiem dobra. Udział opóźnionych zobowiązań (ponad 90 dni zaległości po roku od udzielenia kredytu) w przypadku kredytów gotówkowych BIK ocenia jako stabilny, wynosi on 2,3 proc. i utrzymuje się na tym poziomie od ponad 3 lat. W przypadku kredytów ratalnych sytuacja płatnicza poprawia się z roku na rok, co obrazują wyniki w poszczególnych rocznikach: 1,4 proc. w 2016 r., 1,2 proc. w 2017 r. i 0,9 proc. w 2018 r.
Spłata długu rzadko w planach na nowy rok
Na 2020 rok 62 proc. Polaków złożyło noworoczne postanowienia finansowe. Z badania opinii, zrealizowanego w grudniu 2019 r. na zlecenie BIK, wynika, że istotne zmiany dotyczące swoich finansów chce wdrożyć aż 67 proc. kobiet, podczas gdy taki zamiar zadeklarowała niewiele ponad połowa mężczyzn (56 proc.). Finansowe postanowienia noworoczne Polaków dotyczą przede wszystkim oszczędzania na konkretny cel, co potwierdziło aż 67 proc. badanych. W drugiej kolejności uplasowała się potrzeba oszczędzania w celu zapewnienia sobie „poduszki finansowej”. Na tzw. czarną godzinę odkładać będzie 44 proc. respondentów.
W tej kategorii bardziej zapobiegliwi okazali się mężczyźni (49 proc.), a także osoby w … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS