A A+ A++

Na wernisaż wystawy “Świat jest w paski” Płocka Galeria Sztuki zaprasza w piątek o godz. 18.

Zachęca do poznania nietypowego postrzegania przyrody i krajobrazu – właśnie paski są dla Elżbiety Dzikowskiej najpopularniejszym elementem spotykanym w naturze. Nawet wiatr tworzy paski na piasku, wodzie i wśród chmur.

– Bywa, że wspomaga naturę w tej twórczości człowiek, często nieświadomie. Na przykład rolnik orze ziemię, tworząc paski, które – jeśli patrzeć z góry – układają się we wspaniały wzór” – opowiada podróżniczka.

Prace można oglądać do 27 czerwca. Zwiedzający są zobowiązani do założenia maseczek, zachowania dystansu i do dezynfekcji rąk.

Elżbieta Dzikowska

Historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyserka i operatorka filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.

Zorganizowała dwie duże wystawy: Jesteśmy (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki) oraz Ars erotica (Muzeum Narodowe w Warszawie), a także szereg wystaw z cyklu Uśmiech świata.

Wraz z mężem Tonym Halikiem zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny „Pieprz i wanilia”. Z mężem i Edmundo Guillenem odnalazła ruiny ostatniej stolicy Inków – Vilcabamby.

Zajmuje się fotografią artystyczną i dokumentalną, którą wykorzystuje do ilustrowania swoich książek i albumów, np. „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!” czy „Uśmiech świata”. Była inspiratorką powstania Muzeum Podróżników im. T. Halika w Toruniu. Pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Krytyków Sztuki POKAZ, promując w Galerii Stowarzyszenia przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie wielu utalentowanych twórców starszego i młodszego pokolenia. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Wielokrotnie nagradzana. W 2010 r. otrzymała Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSłynny popularyzator nauki szczerze o życiu po śmierci
Następny artykułPiosenki Zbigniewa Wodeckiego na dachu najwyższego budynku w Krakowie