A A+ A++

Serwis społecznościowy mimo szumnych deklaracji przymyka oko na proceder, którego ofiarami jest nie tylko środowisko naturalne, ale i rdzenni mieszkańcy amazońskich lasów.

Okazuje się, że na Facebook Marketplace zdarzają się coraz częściej oferty kupna… kawałka amazońskiego lasu deszczowego. BBC informuje, że Facebook zachowuje się wobec takich prób bardzo zachowawczo, jak na firmę deklarującą świadomość klimatyczną.

Skala nadużyć jest ogromna – część oferowanych na Facebooku ziem bywa kradziona jej rdzennym mieszkańcom i wypalana pod uprawę roli, a złodzieje wymuszają na rządzie brazylijskim jej sprzedaż z powodu wylesienia. Część z nich nie posiada tytułu własności, które nie zawsze są wymagane, a z powodu braku nadzoru, nielegalny proceder prężnie się rozwija.

Ivaneide Bandeira, szef ekologicznej organizacji pozarządowej Kanindé powiedział: „Złodzieje gruntów czują się tak bardzo uprzywilejowani, że ??bez wstydu publikują na Facebooku nielegalne ogłoszenia dotyczące sprzedaży ziemi”. Potwierdza to przypadek Fabricio Guimaraes, jednego ze sprzedawców gruntów amazońskich lasów, który został nagrany ukrytą kamerą przez BBC. Chętnie pokazał fragment lasu, który wypalił, mówiąc, że „nie ma żadnego ryzyka inspekcji ze strony agentów stanowych”.

Z kolei Alvim Souza Alves, próbował sprzedać działkę wewnątrz rezerwatu rdzennych mieszkańców Uru Eu Wau Wau za około 16 400 funtów w lokalnej walucie. To terytorium jest domem dla społeczności ponad 200 mieszkańców Uru Eu Wau Wau. Według rządu brazylijskiego mieszka tam również co najmniej pięć innych grup, które nie miały kontaktu ze światem zewnętrznym. Alves zapewniał jednak, że ziemia jest niezamieszkana.

Skala tego procederu przeraża, ale dodatkowo zastanawia bezczynność Facebooka, który bardzo dba o wizerunek firmy dbającej o środowisko. W odpowiedzi na pytanie BBC, dotyczące sprzeda … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrecyzyjna mieszanka światła i dźwięku
Następny artykułLekcja Shahbaza Bhattiego: walka z ekstremizmem zaczyna się od edukacji