A A+ A++

Spis treści

  1. Nie wszyscy wiedzą!
  2. Czas zwrócić większą uwagę na POChP!

POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) to najczęstsza przewlekła choroba układu oddechowego i 3. przyczyna zgonów na świecie. Pomimo tego większość Polaków nie wie o jej istnieniu, co skutkuje m.in. niedostateczną diagnostyką. Eksperci szacują, że w Polsce na POChP choruje około 2 mln ludzi.

Nie wszyscy wiedzą!

Z tych potencjalnie chorych 2 mln osób, tylko około 600 tys. jest zdiagnozowanych i leczonych. Z czego to wynika? Z niewiedzy i braku świadomości jak groźna jest ta choroba. POChP jest często lekceważone i to zarówno przez chorujących jak i przez decydentów.

„Pomimo znacznego postępu w ograniczaniu wpływu wielu chorób, w tym chorób serca i nowotworów, zachorowalność i śmiertelność z powodu POChP nadal wzrasta. Pomimo tego nadal nie doczekała się takiej uwagi decydentów, jakiej wymaga ze względu na skalę występowania, obciążenia pacjentów i kosztów całego systemu opieki zdrowotnej” –prof. Joanna Chorostowska–Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Wśród pacjentów, także zdarza się lekkie podejście do choroby, zwłaszcza bagatelizowane są przyczyniające się do progresji choroby zaostrzenia, czyli nagłe nasilenie objawów ze strony układu oddechowego. Zwykle jest to nasilenie duszności, kaszlu, które wykraczają poza naturalną, codzienną zmienność. Wyzwaniem jest także brak świadomości na temat zaostrzeń wśród samych pacjentów, którzy bagatelizują symptomy zaostrzeń i rzadko wspominają o nich swoim lekarzom prowadzącym, co z kolei skutkuje nieoptymalnym leczeniem POChP. Konieczna jest zatem edukacja na temat zaostrzeń oraz tego w jaki sposób je rozpoznawać.

„W swojej praktyce lekarskiej spotykam się z tym, że pacjenci postrzegają zaostrzenie jako naturalny element ich choroby i w związku z tym nie zgłaszają tego typu objawów. Dlatego bardzo ważne jest, aby komunikować się z pacjentem w sposób zrozumiały, upewniać się, że wszystko jest dla nich jasne. Badania pokazują, że nawet połowa zaostrzeń jest poza obserwacją lekarzy” dr n. med. Rafał Dobek, z II Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Czas zwrócić większą uwagę na POChP!

POChP to globalne wyzwanie zdrowotne – choroba dotyka ludzi ze wszystkich krajów i wszystkich warstw społecznych, ale zdecydowanie bardziej cierpią osoby wykluczone czy zagrożone ubóstwem. W Polsce choroba jest zbyt późno diagnozowana, bagatelizowana i niezrozumiana. Sytuacja chorych mogłaby być lepsza – ogromne znaczenie ma zwiększenie świadomości społecznej na temat POChP i tego, jak ważne są wczesne rozpoznanie, modyfikacja stylu życia i wdrożenie indywidualnego leczenia. Konieczne jest także nadanie tej chorobie priorytetu zdrowotnego i dostrzeżenie ogromnych obciążeń, jakie się z nią wiążą.

Dziś o POChP należy mówić głośno, bo płuca służą nam przez całe życie. Lungs for life – to właśnie hasło przewodnie tegorocznych obchodów Światowego Dnia POChP.

Dlatego bierzemy wszyscy głęboki wdech, aby zwrócić uwagę na problem POChP w Polsce!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAkcja charytatywna: każdy może zostać mikołajem | Gramy dla Wiktorii
Następny artykułKoniec sprawy Bielański – Lelas? Jeszcze nie…