A A+ A++

Czy Polacy podejmują świadome działania na rzecz ochrony środowiska? Jeśli tak, to jakie? Odpowiedzi na to pytanie przynoszą wyniki badań sondażowych, jakie na zlecenie Ministerstwa Środowiska przeprowadzone zostały w 2019 roku.

Celem badań było poznanie stanu wiedzy, poziomu świadomości i postaw Polaków względem jakości powietrza, gospodarki odpadami i butelek zwrotnych.

Jakość powietrza

Jedynie 1/3 Polaków – głównie mieszkańcy dużych miast – podejmuje działania na rzecz ochrony własnego zdrowia związane z jakością powietrza w miejscu ich zamieszkania. Najczęściej jest to śledzenie komunikatów dotyczących stanu powietrza, stosunkowo popularnym działaniem jest również ograniczanie czasu przebywania na powietrzu podczas alarmu smogowego. Znacznie rzadziej Polacy decydują się na zamontowanie w domu filtrów czy noszenie maseczki.

Jak wynika z badań, co trzeci Polak osobiście podjął działania, mające na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Najbardziej była to rezygnacja z poruszania się samochodem na rzecz komunikacji miejskiej/jazdy rowerem lub chodzenia pieszo, zmiana systemu ogrzewania domu lub mieszkania, wymiana sprzętu AGD/RTV na energooszczędny, ocieplenie budynku i kupno samochodu niskoemisyjnego.

Odpady w gospodarstwie domowym

Ponad połowa Polaków deklaruje, że podejmuje działania mające na celu zmniejszenie ilości generowanych przez siebie odpadów. Ankietowani najczęściej zwracają uwagę na oznaczenia związane z ekologią i środowiskiem podczas robienia zakupów, unikają kupowania „pakowanych” towarów, ograniczają zakupy produktów jednorazowych, nietrwałych.

Niestety, niemalże połowa Polaków wyrzuca do śmieci niepotrzebne lub zepsute przedmioty/rzeczy ze swojego domu. Optymistyczny jest jednak fakt, że 52,6% przekazuje sprawne/dobre rzeczy innym osobom lub instytucjom. Naprawianie rzeczy w punktach napraw, powtórne wykorzystanie posiadanych przedmiotów, a także wymienianie/sprzedawanie rzeczy używanych deklaruje z kolei co trzeci Polak. Oddawanie rzeczy do sklepu lub do PSZOK zadeklarowało 31,2% obywateli.

Butelki zwrotne

Polacy zazwyczaj nie zwracają uwagi przy zakupie napojów w szklanych opakowaniach na informację dotyczącą możliwości ich zwrotu. Jednocześnie opinie na temat wprowadzenia kaucji za wszystkie szklane i plastikowe butelki są zróżnicowane. 34,6 proc. respondentów opowiedziało się za wprowadzeniem kaucji za wszystkie butelki, 33,4 proc. popiera niewprowadzanie żadnych opłat.

Czynnikami, które w największym stopniu zniechęcają Polaków do zwrotu szklanych butelek są: uciążliwość czynności, brak czasu, brak przyzwyczajenia konieczność posiadania paragonu.

Jednocześnie przeprowadzone badanie wykazało, że największym ułatwieniem (i zachętą) w zakresie zwrotu butelek byłaby możliwość ich oddawania w każdym sklepie, niezależnie od miejsca zakupu.

Oprac. aa na podstawie https://www.gov.pl/web/klimat

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMożna już kupić bilet na koncert Mazowsza
Następny artykułDo wygrania są nowe pracownie