A A+ A++

Świadkowie odgrywają ważną rolę podczas ślubu cywilnego. Jakie wymagania powinni spełnić? O jakich dokumentach powinni pamiętać?

Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Ważne! „Jeżeli małżeństwo jest zawierane przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński powinny być złożone publicznie w obecności dwóch pełnoletnich świadków”.

Stanowi o tym art. 7 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Z kolei Kodeks cywilny wskazuje, iż pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście. Małoletni uzyskuje też pełnoletność przez zawarcie małżeństwa i nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa.

Świadkowie na ślubie cywilnym tej samej płci?

Tak, jest to możliwe. Przepisy nie określają bowiem jakiej płci powinni być świadkowie.

Świadek ślubu cywilnego – dokumenty

Przed wezwaniem do złożenia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński kierownik urzędu stanu cywilnego albo konsul sprawdza tożsamość osób zamierzających zawrzeć małżeństwo oraz wskazanych przez nich świadków.

Jeśli zatem jesteś świadkiem, pamiętaj o zabraniu ze sobą do urzędu stanu cywilnego dowodu osobistego lub paszportu.

Złożenie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński dokumentuje się w formie protokołu. Dokument taki podpisują m.in. świadkowie.

Nazwiska i imiona świadków są też wpisywane do aktu małżeństwa.

Gdy świadkowie nie potrafią porozumieć się z kierownikiem urzędu stanu cywilnego, osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo zapewniają udział biegłego lub tłumacza.

Uroczysta forma ślubu cywilnego

Zgodnie z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego ślub zawierany przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo konsulem następuje z zachowaniem uroczystej formy. W czasie przyjmowania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński kierownik urzędu stanu cywilnego nosi łańcuch z wizerunkiem orła.

Wszyscy zaś obecni przy składaniu takich oświadczeń przyjmują pozycję stojącą. Wyjątkiem są osoby, które ze względu na stan zdrowia lub podeszły wiek nie mogą jej przyjąć.

Warto pamiętać, iż ślub cywilny można zawrzeć też poza urzędem stanu cywilnego, jeżeli wskazane miejsce zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. W takim przypadku należy uiścić opłatę dodatkową.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1359);

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1740; ost. zm. Dz.U. z 2021 r., poz. 1509);

Ustawa z dnia  28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (j. t. Dz.U. z 2021r.,  poz. 709; ost. zm. Dz.U. z 2021 r., poz. 1978).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Zielona Góra: Byliśmy z Wami na festynach…
Następny artykułMobilne biuro poselskie i senatorskie odwiedza kolejne dzielnice Zabrza. Na mieszkańców czekają parlamentarzyści: Tomasz Olichwer i Halina Bieda