A A+ A++

Firma eksportująca towary może napotkać na konieczność przekazania świadectwa pochodzenia, zgodnie z wymaganiami zagranicznego kontrahenta, władz celnych lub banku w przypadku akredytywy. Dodatkowo może być konieczność uwierzytelnienia świadectwa pochodzenia np. przez ambasadę kraju importera w Polsce. Zwykle wskazana ambasada wymaga wcześniejszej legalizacji świadectwa w KIG i/lub MSZ, przy czym świadectwa pochodzenia wystawiane przez KIG nie są dodatkowo potwierdzane przez Izbę.

W celu uzyskania świadectwa pochodzenia w KIG należy uwierzytelnić firmę oraz reprezentujące ją osoby, poprzez dostarczenie dokumentów rejestrowych firmy oraz uwierzytelnionych wzorów podpisów uprawnionych osób. Proces uwierzytelnienia w KIG jest bezpłatny i prowadzony dla firm wnioskujących po raz pierwszy.

Zobacz również:

Kolejnym krokiem jest właściwe przygotowanie i złożenie wniosku o wystawienie świadectwa pochodzenia oraz wypełnionych druków świadectwa. We wniosku należy opisać (w zależności od tego czy firma jest eksporterem, czy producentem/eksporterem):

  • eksportowany towar jego kod taryfy celnej i pochodzenie,
  • proces produkcji,
  • pochodzenie surowców użytych do produkcji wraz z ich kodami  taryfy celnej,
  • wymagane załączniki potwierdzające zamiar eksportu (np. faktura eksportowa) oraz pochodzenie towaru (m.in. świadectwa i oświadczenia o pochodzeniu, kalkulacje, faktury zakupu),
  • dane na świadectwo pochodzenia,

oraz zamieścić oświadczenia o poprawności zawartych we wniosku danych, okresie przechowywania dokumentów i nie wnioskowaniu o wydanie świadectwa pochodzenia na przedmiotową partię towaru w urzędzie celnym.

Świadectwo pochodzenia jest wystawiane przez KIG niezwłocznie po przedstawieniu poprawnie przygotowanej i podpisanej dokumentacji w wersji papierowej. Dla partii towaru wystawiany jest jeden oryginał i jedna kopia świadectwa. Na wniosek eksportera mogą być wydane dodatkowe kopie, jeśli takie są wymogi strony zagranicznej.

Świadectwo pochodzenia można uzyskać na etapie organizacji eksportu, albo po wysłaniu towaru (retrospektywnie). W tym drugim przypadku, oprócz innych wymaganych dokumentów, do wniosku o wydanie świadectwa pochodzenia należy dołączyć komunikat IE599 potwierdzający dokonanie wywozu towaru.

Polecamy: PODATKI 2020 – pakiet PREMIUM z wideoszkoleniami

W uzasadnionych przypadkach np. kradzieży, utraty lub zniszczenia oryginalnego świadectwa pochodzenia, dopuszczalne jest wystawienie duplikatu świadectwa pochodzenia. Wystawia się jeden duplikat danego dokumentu pochodzenia.

Świadectwo pochodzenia wymagane jest dla potrzeb eksportu, jednak w uzasadnionych przypadkach świadectwo takie może być również wystawione dla potrzeb wewnątrzwspólnotowych tj. dla kontrahentów z krajów Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące procedury ubiegania się o wydanie świadectwa pochodzenia potwierdzającego niepreferencyjne pochodzenie towarów można znaleźć na stronie www.swiadectwapochodzenia.kig.pl

Zbigniew Sokołowski, Zastępca Dyrektora Biura Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA KIG

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUOKiK nakłada 120 mln zł kary dla Volkswagen Group Polska!
Następny artykułTOP 40 Enterprise Tech – technologie zmieniające korporacje