A A+ A++

W jaki sposób rozwód wpływa na prawo do świadczeń w ramach programu „Dobry start”? Który z rodziców powinien otrzymać świadczenie na dziecko? W jakich przypadkach kwota jest dzielona na pół?

Świadczenie dobry start a opieka naprzemienna

W sytuacji, gdy po rozwodzie rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną, świadczenie dobry start wypłacane jest każdemu z rodziców po połowie, a zatem w kwocie 150 zł. Należy pamiętać, iż opieka naprzemienna sprawowana jest w porównywalnych i powtarzających się okresach zgodnie z orzeczeniem sądu.

W wyroku z dnia 22 stycznia 2019 r. (IV SA/Gl 1013/18) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podkreślił, iż zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych „pozostawanie dziecka pod naprzemienną opieką obojga rodziców nie jest kwestią mogącą podlegać interpretacji stron lub organu, prowadzącego dane postępowanie administracyjne, a fakt ten musi wynikać wprost z orzeczenia sądu”.

Warto jednak pamiętać, iż dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych w tej kwestii nie jest jednolite. Na potrzebę sprecyzowania przepisów dotyczących opieki naprzemiennej nad dzieckiem wskazywał w swoich wystąpieniach do Ministra Sprawiedliwości Rzecznik Praw Obywatelskich.

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Świadczenie dla rodzica faktycznie sprawującego opiekę nad dzieckiem

Co w przypadku, gdy rodzice po rozwodzie nie sprawują nad dzieckiem opieki naprzemiennej? Wówczas świadczenie przysługuje temu z nich, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Stanowi o tym § 30 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (dalej jako: rozporządzenie). Oto treść tego przepisu:

„W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia dobry start, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem”.

W praktyce może się jednak zdarzyć, iż po złożeniu wniosku o świadczenie przez jednego rodzica, drugi rodzic również złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia w związku z opieką nad tym samym dzieckiem. W takiej sytuacji na podstawie § 30 pkt 1 organ właściwy ustala, kto sprawuje opiekę. Organem właściwym jest tu wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. W celu ustalenia osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem organ może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Zobacz również:

W wyroku z dnia 29 maja 2019 r. (II SA/Gl 432/19) WSA w Gliwicach uznał, iż istnienie orzeczenia sądu ustalającego miejsce zamieszkania małoletniego dziecka nie wyklucza prowadzenia przez organ ustaleń dotyczących tego, kto z rodziców zamieszkujących oddzielnie, sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułhomeStarter na mecie. Pierwsi absolwenci home.pl
Następny artykułKultowe seriale i ich najlepsze momenty. Widzieliście je wszystkie?