A A+ A++

fot. archiwum

W poniedziałek (21.03), ZUS uruchomił specjalną infolinię w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego w wyniku konfliktu zbrojnego.


Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania o świadczenia rodzinne dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres [email protected]. Wśród osób obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy.

  • „Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, o tym jak wypełnić i wysłać wniosek oraz jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS” – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Na stronie internetowej Zakładu od końca lutego dostępne są informacje w języku ukraińskim. Zainteresowani mogą się z nich dowiedzieć gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc.

Docelowo na stronie internetowej ZUS będą publikowane informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych ZUS będzie opcja założenia profilu w języku ukraińskim.

Uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego tego roku i zadeklarują, że pozostaną na terenie Polski, ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenia na dzieci czyli 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy lub dofinansowanie do żłobka oraz świadczenie Dobry Start czyli 300 plus.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKleopatra – salonik urody w Łańcucie
Następny artykułWojna. Tusk: Polska powinna domagać się wyraźnie wzmocnionej obecności NATO na flance wschodniej