A A+ A++

O tym, jak wielkim kultem w powiecie dębickim otaczany jest św. Jan Nepomucen, niech świadczy to, że w każdej gminie można spotkać co najmniej jedną jego figurę. Wspomnienie tego świętego w Kościele Katolickim przypada 21 maja.

Większość kapliczek, w których się znajduje, otaczana jest opieką mieszkańców. Tak jak chociażby wtedy, gdy wolontariusze współpracujący ze stowarzyszeniem Razem Zdziałamy Więcej w Straszęcinie zadbali o pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku posąg św. Jana Nepomucena stojący przy wjeździe do parku dworskiego. Teren wokół niego obsadzili bylinami, krzewami i drzewami.

W gminie Żyraków kapliczki z patronem księży, żeglarzy, flisaków, budowniczych mostów i młynarzy, można znaleźć jeszcze w samym Żyrakowie i Korzeniowie.

Pierwsza zbudowana została w poł. XIX wieku, a ludowa figura w niej, wykonana została w stylu barokowym w XVIII w. Przekazy mówią, że została tu przeniesiona w 1810 r. z kościoła parafialnego adaptowanego wówczas na spichlerz. Tę w Korzeniowie ufundowali zaś na przełomie XVIII/XIX w. Potoccy.

W Dębicy przy ul. Świętosława kapliczkę zbudował w XIX w. Jan Kot. Wewnątrz obok barokowej rzeźby św. Jana Nepomucena, stoi feretron z obrazem MB Nieustającej Pomocy.

Podobiznę świętego, którego o pomoc proszą topiący się, spowiednicy i penitenci, znajdziemy również na Kopalinach. Trafiła tu w 1910 r. dzięki Janowi Pankowi, który sam ją wyrzeźbił. Stoi przy MB z Dzieciątkiem.

Z XIX w. pochodzą posągi św. Jana Nepomucena w Głobikowej i Gumniskach. Pierwszy znajdziemy koło wieży przekaźnikowej, drugi na posesji Cabajów. Na późnobarokową rzeźbę patrona Czech natkniemy się też przy moście nad Ostrą w Latoszynie. Została w 1978 r. przeniesiona ze starej kapliczki do nowej. Czwarta figura w gminie Dębica stoi w Pustkowie na skrzyżowaniu dróg obok sklepu Jubilatka.

Z fundacji właścicieli dworu Pieniążków XVIII-wieczna rzeźba św. Jana Napomucena stanęła w Jaworzu Górnym. W Lipinach jego posąg znajdziemy przy drodze Pilzno – Chotowa. Jedna z najstarszych kapliczek słupowych wzniesiona ok. 1770 r. z fundacji dworskiej stoi zaś w Zwierniku na Średniakach.

W gminie Brzostek Nepomucenów jest najwięcej. Na miejskim rynku czeski święty towarzyszy Maryi, w Bączałce zaś MB z Dzieciątkiem i Chrystusowi Ukrzyżowanemu. W Bukowej, przy drodze Pilzno – Jasło, stoi sam otoczony charakterystycznymi półkolumnami.

W Gorzejowej XVIII-wieczna rzeźba otoczona jest przez dwie figurki NMP Niepokalanie Poczętej. Kaplica św. Jana Nepomucena w Grudnej Górnej służyła nawet kiedyś za mszalną. Wewnątrz znajduje się także obraz Miłosierdzia Bożego.

W Zawadce Brzosteckiej są dwie kapliczki ze św. Janem. W jednej stoi na drewnianym ołtarzyku przy MB z Dzieciątkiem i św. Dominiku. W drugiej natomiast ufundowanej przez Jana Krzyżaka w 1893 r. (w pobliżu stacji paliw) również obok MB z Dzieciątkiem.

Stanisław Jeleń zbudował w XX w. kapliczkę w Jodłowej Górnej. W środku umieścił XVIII-wieczną rzeźbę św. Jana Nepomucena. Drugą figurkę patrona Czech w gminie Jodłowa znajdziemy w Dębowej, na posesji Zakrzewskich.

U Ćwioków w Starej Jastrząbce w gminie Czarna św. Janowi towarzyszą zaś rzeźba św. Floriana, obraz ludowy z Veraicon i oleodruk MB Częstochowskiej.

Św. Jan Nepomucen to kapłan, który nie chciał zdradzić Wacławowi IV, jakie grzechy podczas spowiedzi wyznała jego żona Zofii Bawarskiej. Dlatego król Czech skazał go na śmierć, zarządzając tortury i zrzucenie z Mostu Karola do Wełtawy. Obecnie w miejscu, w którym miało dojść do zrzucenia stoi pomnik z figurą świętego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezes Trakcji zwolniony za poręczeniem. Zachowa fotel?
Następny artykułTe rzeczy kolekcjonowało się w latach 90. Zdobędziesz 11/11?