Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza hydrologiczna będzie się w najbliższym czasie pogłębiać. Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu, wyjaśnił, że wiele wskazuje na to, iż wkrótce znów będziemy obserwować spadki poziomu rzek oraz wilgotności gleby.
W Lubuskiem przed suszą hydrologiczną przestrzegają meteorolodzy. Zjawisko występuje w zlewniach środkowej Odry.
Mieszkańcy tych obszarów mogą liczyć na pomoc saperów z 5. Kresowego Batalionu Saperów (5bsap) z Krosna Odrzańskiego.
– Susza to nowe zagrożenie, z którym przyjdzie się nam zmierzyć. Saperzy w kilka godzin wykopią studnię, a skażoną wodę oczyszczą tak, że będzie się nadawała do picia – tłumaczy ppor. Marta Wieliczko z biura prasowego 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. – Saperzy muszą wiedzieć, gdzie szukać wody. By poznać teren, studiują mapy pod względem pokrycia hydrograficznego, topografii czy sanitarnym.
Saperzy z 5 Kresowego Batalionu Saperów (5bsap) z Krosna Odrzańskiego walczą z suszą, kopia studnię, maj 2020 Fot. St. chor. sztab. Rafał Mniedło/11LDKPanc
W związku z sytuacją hydrologiczną Polsce w jednostkach 11. LDKPanc przeprowadzane są szkolenia, jak wydobywać i oczyszczać wodę powierzchniową. Do tego wykorzystywane są m.in wojskowe filtry i stacje uzdatniania wody wyposażone w zestawy studzienno-wiertnicze. Żołnierze wykorzystują m.in. kontenerowe stacje oczyszczania wody KSW-12. Woda jest w niej filtrowana i poddawana hydrolizie i dezynfekcji.
– Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie wody w sytuacjach, gdy korzystanie z istniejących źródeł jej poboru jest niewystarczające lub niemożliwe, zwiększamy przez to żywotność wojsk własnych lub w sytuacjach, gdy nastąpi skażenie ujęć dla ludności – opowiada ppłk Sławomir Osmelak, dowódca 5bsap.
Saperzy mogą brać i uzdatniać wodę z rzek, stawów i jezior. – Wydobyta i oczyszczona przez saperów woda zawsze, zanim trafi do odbiorców, jest badana. W przypadku gdy jest dostarczana cywilom, kontroluje ją sanepid. W warunkach poligonowych opinię o jej przydatności do spożycia wydaje polowe laboratorium analizy wody – dodaje ppor. Wieliczko.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS