A A+ A++

O tym, że Polsce grozi potężna susza mówi się już od dawna. Internet oblegają zdjęcia wysychającej Wisły. Jak sprawdziliśmy, problem niskiego stanu wody pojawia się także w przepływających przez Krosno Wisłoku i Lubatówce.

Według informacji IMGW – PIB – poziom wody w Wisłoku utrzymuje się w strefie stanów niskich. Dziś rano w Krośnie wynosił 173 cm. W Iskrzyni – 202 cm, w Sieniawie, poniżej zbiornika – 126 cm, a w Puławach k. Rymanowa – 101 cm.

Susza staje się poważnym problemem także w Polsce. Według ekspertów, jej skutki odczujemy przede wszystkim w cenie żywności, nie tylko owoców i warzyw. Jak możemy przeczytać na portalu zielonalazienka.pl, sposobów na oszczędzanie wody jest mnóstwo i często wystarczy po prostu zmienić nasze przyzwyczajenia. 

1. Biorąc prysznic zamiast pozwolić wodzie spłynąć do kanalizacji, można podłożyć wiadro pod kranem, czekając, aż woda pod prysznicem się rozgrzeje. Zebraną wodę można użyć do spłukiwania toalety lub podlewania roślin.
2. Wyłącz kran podczas mycia zębów. Nie pozwól, aby cała woda spłynęła do kanalizacji, gdy będziesz myć zęby. Wyłącz kran po zmoczeniu szczoteczki i pozostaw wyłączony, aż nadejdzie czas płukania zębów.
3. Wyłącz kran podczas mycia rąk. Zaoszczędź kilka litrów wody i wyłącz kran po wyszorowaniu rąk.
4. Napraw swoje wycieki. Niezależnie od tego, czy lubisz majsterkowanie, czy wynajmujesz hydraulika, naprawa nieszczelnych baterii może przyczynić się do dużych oszczędności wody.
5. Użyj ponownie wody od gotowania makaronu. Zamiast wylewać tę wodę do kanalizacji, spróbuj wlać wodę z makaronu do dużego garnka. Gdy ostygnie, możesz użyć jej do podlewania roślin. Tylko poczekaj, aż woda wystygnie, bo jeśli wylejesz tę wrzącą wodę na swoje rośliny, możesz je skrzywdzić.
6. Nie uruchamiaj zmywarki ani pralki, dopóki nie będzie pełna. Włączanie urządzeń, które nie są załadowane do końca powoduje zużycie większej ilości wody.
7. Kontroluj swoje rachunki za wodę, aby wykryć ewentualne wycieki. Jeśli twój rachunek za wodę gwałtownie wzrośnie, istnieje duża szansa, że sprawcą jest przeciek. Zadzwoń do hydraulika, aby sprawdzić instalację i w razie potrzeby napraw ją.
8. Zainstaluj beczkę pod rynną. Zbieranie wody deszczowej to świetny sposób na utrzymanie nawodnienia roślin bez włączania węża lub tryskacza.
9. Starsze toalety zużywają dużo wody. Możesz wymienić spłuczkę na nowy model, który posiada system oszczędzania wody.
10. Podlewaj rośliny na zewnątrz wczesnym rankiem. Będziesz potrzebował mniej wody, ponieważ niższe temperatury rano oznaczają utratę mniejszej ilości wody do odparowania. Wieczorne nawadnianie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi pleśni.
11. Używaj mniej energii elektrycznej. Elektrownie wykorzystują tysiące litrów wody do chłodzenia. Mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną pozwoli zmniejszyć zużycie wody w elektrowni.
12. Ponownie użyj brudnej wody. Brudną wodę z mycia rąk czy naczyń możesz ponownie wykorzystać np. do spłukiwania w toalecie.
13. Gotując wodę w czajniku wlej tyle wody ile potrzebujesz.

wislok

autor: Natalia Paradysz
zdjęcia: Rafał Szubrycht, Tomasz Jefimow

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdwiedziny w czasach koronawirusa. Weszli na wysięgnik, by zobaczyć swoich bliskich w domu opieki
Następny artykułMazda 6 Sport Kombi 2.2 Skyactive-D 184 KM (AT) – pomiar zużycia paliwa