Superziemia Janssen to nieodległa egzoplaneta, która znajduje się całkiem blisko nas. Obiekt, ukrywający się również pod nazwą 55 Cancri E, został przebadany przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. To pierwsza w historii superziemia, w której znaleziono znaczną atmosferę.
Egzoplaneta Janssen (nazywana również 55 Cancri E) została odkryta w 2004 r. Jest to skalista superziemia, czyli świat większy od naszego, który znajduje się około 41 lat świetlnych od Ziemi. W przypadku kosmicznych odległości jest to dosyć blisko. Naukowcy postanowili przebadać obiekt z wykorzystaniem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to potężne obserwatorium, które jest w stanie zaglądać w atmosfery egzoplanet. Zespół naukowców z Jet Propulsion Laboratory należącego do NASA oraz CalTech wykorzystał możliwości teleskopu i obserwacje przeprowadzone na Janssen ujawniły nowe fakty.
Superziemia 55 Cancri E ma znaczną atmosferę i jest to pierwsze tego typu odkrycie w przypadku podobnych egzoplanet skalistych. Jest ona gęsta, lotna oraz bogata w tlenek lub dwutlenek węgla. Ponadto mogą tam występować także woda, dwutlenek siarki i fosfina.
Naukowcy twierdzą, że egzoplaneta kiedyś mogła mieć inną atmosferę, ale utraciła ją w wyniku oddziaływania pobliskiej gwiazdy. Następnie uformowała się nowa, która powstała w wyniku odparowania oceanu magmy. Świadczy o tym m.in. różne promieniowanie cieplne tego świata.
Badana superz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS