A A+ A++

Żyjemy w niepewnych czasach. Jeszcze przed rokiem nikt nie podejrzewał, że na długie miesiące wkroczymy w świat pełen lęku, bólu, utraty i samotności. W takich chwilach zawsze ciężko jest wybiegać w przyszłość, bo teraźniejszość kładzie się na nas jak potężny cień. Zadajemy sobie oczywiste pytania: czy dałoby się temu zapobiec? czy mogliśmy jakoś się przygotować na ten cios?

Historia niezbicie dowodzi, że z wszelkich upadków najszybciej powstają społeczności, które w swoim codziennym życiu kierują się mądrością, wiedzą, wzajemnym zaufaniem, szacunkiem do pracy i współczuciem wobec słabszych i schorowanych. To właśnie te wartości sprawiają, że jesteśmy odporniejsi na różnego rodzaju kryzysy – dają nam spokój i pewność, że bez względu na okoliczności wyjdziemy z tego cało. Dlatego powinniśmy snuć plany, kreować odważne wizje i marzyć o lepszym świecie, mimo że świat czasami marzycielom nie sprzyja.

„Gazeta Wyborcza” ogłasza akcję „Supermiasta i Superregiony 2040”, która może sprawić, że nasze najbliższe uniwersum stanie się bezpieczne, zdrowe, nowoczesne i mądre. W zeszłym roku dyskutowaliśmy o sukcesach lokalnych samorządów, a tym razem przyjrzymy się naszemu województwu. Dzięki pomocy ekspertów i czytelników spróbujemy się zastanowić, co można byłoby zmienić w regionie, aby odważniej i uważniej go rozwijać pod względem kulturalnym, społecznym i gospodarczym.

Zamierzamy mówić o słabych i mocnych stronach województwa, o jego grzechach i cnotach, barierach i perspektywa. Taka refleksja krytyczna jest szczególnie potrzebna w momencie, kiedy epidemia całkowicie przemodelowała nasze życie: zmieniła codzienne zwyczaje, obyczaje i pracę, sposoby spędzania wolnego czasu i kontakt z dobrami kultury. Do tego jeszcze wisi nad nami perspektywa zmian klimatycznych, które oznaczają kres cywilizacji, jaką znamy. Czy – działając lokalnie i indywidualnie – jesteśmy w ogóle w stanie oddalić od siebie globalne zagrożenie?

W naszym cyklu spróbujmy wskazać siedem najważniejszych wyzwań, jakie czekają nasz region do 2040 roku. Czytelników zachęcamy do tego, aby zgłaszali nam kolejne pomysły. Do 6 kwietnia będziemy czekali na propozycje pod adresem [email protected]. 16 kwietnia rozpoczniemy głosowanie, które się zakończy 3 maja. A listę siedmiu wyzwań dla województwa ogłosimy 7 maja. 25 maja odbędzie się zaś gala, na której podsumujemy całe przedsięwzięcie.

Przyszłość jest niewiadomą. „Co dalej” to najbardziej bezczelne i najodważniejsze pytanie, jakie dziś można sobie zadać. I dlatego je zadajemy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinister Kurtyka wziął udział w debacie Climate Positive
Następny artykułGrieving family of young girl shot dead by Myanmar's military forced into hiding