A A+ A++

Zastanawiamy się, jak powinny wyglądać nasze miasta w 2040 roku. O swojej wizji Katowic opowiedziała nam Jadwiga Lipońska-Sajdak, emerytowana dyrektorka Muzeum Historii Katowic.

– W mieście w 2040 r. będzie się żyło dobrze, jeśli będzie się ono równomiernie rozwijało we wszystkich dziedzinach. Ze szczególnym uwzględnieniem kultury. Ta nadal jest traktowana po macoszemu. Od czasu do czasu coś się otwiera, są jakieś pomysły. Ale to wciąż za mało. Katowice powinny mieć dla kultury plan rozwoju i poświęcić na to dużo większe pieniądze. Społeczeństwo do odbioru kultury powinno być przygotowywane już od przedszkola. Inaczej się nie rozwija. Młodzież, która nie ma kontaktu z teatrem, operą, stoi w miejscu. Słyszę głosy młodych ludzi, że Beethoven kojarzy im się z psem, bo oglądali serial czy film z takim bohaterem. Nie urodziłam się w Katowicach, ale mieszkam tu od 60 lat. I widzę, że przez ten cały czas nacisk jest położony na wykształcenie techniczne bez całej otoczki związanej z kulturą.

Równomierny rozwój to też nacisk na rozwój fizyczny mieszkańców. Tymczasem z trudem budowany jest trzeci basen miejski. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego miasto dotuje piłkarski klub GKS. Przecież to klub zawodowy, powinien sam się finansować. Co do rozwoju miasta wnosi taki klub, mecze i grupy rozkrzyczanych kiboli? Niestety ciągle do władzy dochodzą w mieście osoby, które dla zdobycia popularności, głosów, nie mają innych priorytetów. Chciałabym żeby do 2040 r. to się zmieniło. I też by do tego czasu zachowała się zieleń w mieście. Na każde wycięte drzewo patrzę z bólem. I w niczym mnie nie uspokaja tłumaczenie, że było chore i będą nowe nasadzenia. Zostawmy nasze rośliny w spokoju, byśmy mogli się nimi cieszyć i w 2040 r. – mówi Lipońska-Sajdak.

Supermiasta 2040. Propozycje dla Katowic, Gliwic, Bielska-Białej i całego województwa

Propozycje wyzwań dla miast i regionów zbieramy w redakcjach lokalnych „Gazety Wyborczej” do 6 kwietnia. Wysyłajcie je na adres: [email protected]. Spośród nich wybierzemy 12 najciekawszych dla Katowic, Gliwic, Bielska-Białej oraz całego województwa. 16 kwietnia rozpoczniemy głosowanie, które potrwa do 3 maja. Listę siedmiu wyzwań dla miast i województwa ogłosimy 7 maja, a 25 maja odbędzie się uroczysta gala, na której podsumujemy akcję.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPotrącenie pieszych na pasach. Policjanci apelują o ostrożność
Następny artykułul. Wielkopolska – zamknięcie pasa ruchu