A A+ A++

Widoki płonącego australijskiego buszu, satelitarne zdjęcia lasów tropikalnych, które znikają w zastraszającym tempie, huragany, powodzie. Z każdym rokiem coraz boleśniej przekonujemy się, że kryzys klimatyczny to nie żaden wymysł, ale realny problem, z którym musimy się zmierzyć. Pandemia koronawirusa, która poniekąd też jest efektem dewastacji przyrody, tylko przyspieszyła zmiany. Wielu z nas już wie, że musimy zmienić nasze przyzwyczajenia, mniej posiadać, mniej chcieć, mniej konsumować. Zastanowić się, bez czego możemy się obyć, i z tego zrezygnować.

Musimy urządzić od nowa nie tylko własne życie, ale też najbliższe otoczenie, w którym żyjemy – nasze miasta. Jakie będą? Czy muszą się zmienić? Kiedy i jak? Co jest możliwe już, a co można na chwilę odłożyć? Sami musimy zacząć poważną rozmowę – na większość polityków niestety nie możemy liczyć.

Na szczęście w debacie o naszej przyszłości mamy jeszcze samorządy.

O ile przeciętny obywatel nie ma szans się dowiedzieć, jak będzie wyglądać Polska za 20–30 lat, o tyle nasze miasta już się nad tym poważnie zastanawiają. – Już teraz działamy na podstawie Strategii rozwoju „Katowice 2030”, która jest najważniejszym dokumentem długofalowego planowania, określającym główne cele i kierunki rozwoju – mówi Michał Łyczak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach. Władze dokładnie wiedzą, czego chcą: umocnienia swojej pozycji jako stolicy Górnego Śląska i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, stania się silnym ośrodkiem gospodarczym i centrum biznesowo-finansowym, europejskim węzłem transportowo-logistycznym.

– Chcielibyśmy też skupić się na aspektach związanych z odpornością miast na zmiany społeczne, gospodarcze i klimatyczne, tak aby w 2040 r. móc powiedzieć, że Katowice są jeszcze bardziej zielone, i to zarówno w kwestii zazieleniania miasta, jak i rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego – mówi Łyczak.

Miasto na pewno nie zrezygnuje z hasła „4i”, czyli inteligencja, innowacja, integracja, internacjonalizacja. Zamierza działać na rzecz poprawy jakości powietrza (dopłaty do wymiany źródeł ciepła, termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, kampanie edukacyjne, projekty międzynarodowe), przystosowywać się do zmian klimatu, inwestować w zrównoważony transport (mobilność miejska, nowa polityka parkingowa), infrastrukturę sportowo-rekreacyjną (stadion miejski), nowe tereny zielone.

Władze Katowic planują też budowę Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego na terenach po likwidowanej kopalni KWK „Wieczorek” w historycznej dzielnicy Nikiszowiec. Angażują sektor prywatny z dziedziny gamingu i nowych technologii.

Do pracy nad nową strategią miasta do 2040 r. przystępują właśnie Gliwice.

Władze tego miasta uważają, że właśnie teraz powinniśmy się zatroszczyć o solidne podstawy rozwoju – aby w mieście łatwo było znaleźć stabilną i dobrze płatną pracę. – Miasta są bogate bogactwem swoich mieszkańców, których sytuacja ekonomiczna przekłada się wprost na możliwości zapewnienia im przez lokalny samorząd odpowiedniego poziomu usług, komfortu i radości życia w mieście – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gliwicach.

Wiedza, że samorządy myślą o przyszłości, daje nadzieję, że nie będzie ona rozpaczliwa. Ale czy pomysły samorządowców spotykają się z potrzebami mieszkańców?

Chcemy Was zaprosić do tej rozmowy. Na początek proponujemy udział w naszym plebiscycie, który pozwoli nam wspólnie rozpoznać największe wyzwania, jakie stoją przed naszymi miastami i regionami, a następnie wybrać w głosowaniu siedem najważniejszych. Uważamy, że taki plebiscyt jest ważny, bo prowokuje dyskusję mieszkańców, ekspertów, samorządowców, wymusza wspólne spojrzenie w przyszłość, wyjście poza własną strefę komfortu i ustalenie, co dla nas, mieszkańców miast, jest najważniejsze. Opisać cel i wytyczyć drogę.

Nie jest to łatwe. Gdy sami w redakcji zastanawialiśmy się, jakie cele moglibyśmy wyznaczyć poszczególnym miastom, byliśmy przekonani, że wymyśliliśmy bardzo ciekawe projekty. Ale czy są one realne? Naprawdę potrzebne? Czy wpisują się w sprawiedliwą transformację, którą za chwilę będzie musiał przejść cały nasz region? Albo w politykę nowego zielonego ładu? Poniżej przedstawiamy nasze przykładowe pomysły. Ale najbardziej zależy nam na tym, abyście dopisali do nich własne propozycje.

Czekamy na Wasze propozycje

Propozycje wyzwań dla miast i regionów zbieramy w redakcjach lokalnych „Gazety Wyborczej” do 6 kwietnia. Wysyłajcie je na adres: [email protected].

Spośród nich wybierzemy 12 najciekawszych dla Katowic, Gliwic, Bielska-Białej oraz całego województwa. 16 kwietnia rozpoczniemy głosowanie, które potrwa do 3 maja. Listę siedmiu wyzwań dla miast i województwa ogłosimy 7 maja, a 25 maja odbędzie się uroczysta gala, na której podsumujemy akcję.

Wyzwania dla miast

KATOWICE

• Odkryjmy Rawę

– Chcemy mieć prawdziwą rzekę w centrum Katowic, a nie jej namiastkę

Katowice, Sztuczna Rawa. Odkryjmy Rawę Fot. Kamila Kotusz / Agencja Gazeta

• Zbudujmy nowoczesne centrum nauki

– Lepsze niż warszawski „Kopernik”

Nowoczesne centrum naukiNowoczesne centrum nauki Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

• Nowa energia dla Katowic

– Wykorzystajmy dachy publicznych (i prywatnych budynków) na instalację paneli fotowoltaicznych

Fot. Roman Bosiacki / Agencja Gazeta

GLIWICE

• Bulwary nad Kłodnicą

– Stwórzmy nowe, zielone miejsce spotkań i rekreacji

Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

• Starówka wyłącznie dla pieszych i rowerzystów

– Zamknijmy ją dla samochodów

Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA

• Zbudujmy miejską kolej

– Nowe przystanki kolejowe w Sośnicy i innych dzielnicach

Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA

BIELSKO-BIAŁA

• Nowa kultura zamiast starego przemysłu

– Nowe funkcje dla terenów zagrabionych pod działalność przemysłu i energetyki

Fot. Lucek Cykarski / Agencja Gazeta

• Zagrajmy w zielone

– Stwórzmy zielone korytarze w miejscach asfaltowych pustyń

Zagrajmy w zielone. Stwórzmy zielone korytarzeZagrajmy w zielone. Stwórzmy zielone korytarze Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

• ATH powinna się stać uniwersytetem

– Niech Bielsko-Biała zapełni się studentami

Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta

REGION

• Pożegnajmy się z węglem

– Stwórzmy instytucję samorządową (na wzór niemieckiej IBA), która zajmie się rewitalizacją pogórniczych terenów

Fot. Bartłomiej Barczyk / AG

• Koniec z budowaniem nowych wysypisk śmieci

– Zbudujmy nowoczesną spalarnię dla całej aglomeracji

Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

• Porzućmy samochody

– Stwórzmy dla regionu Kolej Metropolitalną, która zapewni szybkie i wygodne podróże

Koleje Śląskie, pociąg KorfantyKoleje Śląskie, pociąg Korfanty Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSN wyjaśnił jak korzystać ze sprostowania wyroku
Następny artykułBył to pierwszy swoisty akt kanonizacji, którego jeszcze na Krzyżu dokonał Chrystus