W parę godzin dostałam pół tysiąca odpowiedzi. Większość bardzo konkretnych, wyrażających rzeczywiste potrzeby gdynian. I te najbliższe, z własnego podwórka, ale też świadczące o perspektywicznym myśleniu o mieście.
Kolej do północnych dzielnic Gdyni – warianty .
Od wielu lat najważniejszym postulatem transportowym jest połączenie kolejowe do północnych dzielnic, w których mieszka grubo ponad 50 tys. gdynian. Tylko sprawny transport szynowy jest w stanie rozwiązać problem paraliżu komunikacyjnego w tej części miasta.
Poszukajmy wspólnie wyzwań dla Gdyni. Czekamy na Wasze zgłoszenia: [email protected]
Czy są alternatywy dla tego projektu? Owszem – to pomysły budowy zwodzonego mostu nad kanałem portowym lub podwodnego tunelu pomiędzy ul. Polską a Oksywiem. Albo zorganizowanie tramwaju wodnego na tej trasie.
2. Inwestycje w transport
Tak miał wyglądać węzeł przesiadkowego przy stacji PKM Karwiny. urząd miejski w Gdyni
Wobec postępującej likwidacji miejsc parkingowych w śródmieściu, gdynianie domagają się także, o czym piszą na Facebooku, powstania parkingów przesiadkowych przy węzłach komunikacyjnych, przystankach SKM i PKM. Wskazują na pilną potrzebę wspólnego biletu na różne środki komunikacji miejskiej, sprawnego transportu zbiorowego (buspasy!) oraz biletomatów (na przystankach lub w pojazdach). I spójnej sieci dróg rowerowych. I remontu wielu zniszczonych miejskich arterii.
3. Więcej zieleni i terenów do wypoczynku
W ramach jednego ze zwycięskich projektów zostanie uporządkowany teren na Polance Redłowskiej Łukasz Piesiewicz
Gdyńscy użytkownicy Facebooka jak mantrę powtarzają apel, by nie wycinać w mieście drzew, ale sadzić nowe i tworzyć atrakcyjne zieleńce i tereny parkowe. Powstający obecnie park Centralny to za mało – wskazują gdynianie. I jeszcze Polanka Redłowska – internauci domagają się, by zachowała swoją funkcję jako miejsce wypoczynku (niektórzy chcą powrotu w tym miejscu odkrytych basenów).
4. Strefy dla pieszych
Nowe latarnie na skwerze Kościuszki, alei Jana Pawła II i bulwarze Nadmorskim w Gdyni fot. DzielniceGdyni
Wielu gdynian z radością przyjęłoby powstanie stref pieszych na ulicach Starowiejskiej i Świętojańskiej w centrum miasta. Wśród postulatów zgłaszają też potrzebę pilnej rewitalizacji bulwaru Nadmorskiego, skweru Kościuszki i jego przedłużenia – alei Jana Pawła II. Te reprezentacyjne miejsca Gdyni przez dekady niewiele się zmieniły, najwyższa pora na porządny lifting.
5. Lodowisko i baseny
Wizualizacja lodowiska w Gdyni Grabówku Mat. pras.
Od 10 lat władze Gdyni obiecują wybudowanie pełnowymiarowego lodowiska. Do tej pory to się nie udało. Czy da się to zrobić w ciągu najbliższych 20 lat? Wielu gdynian, którzy chętnie dzielą się swoimi oczekiwaniami w internecie, ma nadzieję, że obietnica gdyńskich włodarzy wkrótce się spełni.
Mieszkańcy liczą też na obiecane przed laty przyszkolne baseny w każdej większej dzielnicy, z których w czasie lekcji korzystaliby uczniowie, a popołudniami – wszyscy chętni
6. Żłobki, przedszkola, mieszkania komunalne
Zamknięte przedszkole podczas epidemii koronawirusa Shutterstock
Na Facebooku gdynianie wyliczają inne ważne inwestycje, na które czekają: głównie nowe żłobki i przedszkola, w których od lat brakuje miejsc dla wszystkich chętnych dzieci.
Poszukajmy wspólnie wyzwań dla Gdyni. Czekamy na Wasze zgłoszenia: [email protected]
Wśród potrzeb inwestycyjnych często powtarzają się także apele o budowę nowych mieszkań komunalnych, których dotkliwie w Gdyni brakuje, oraz kompleksowy remont zabytkowego zespołu Miejskich Hal Targowych – wizytówki Gdyni.
7. Czyste powietrze i krajobraz
Chaos reklamowy w Gdyni JAN RUSEK
Wiele postulatów zgłaszanych przez mieszkańców za pośrednictwem portalu społecznościowego dotyczy ekologii – gdynianie stanowczo domagają się większej dbałości o czyste powietrze i skuteczniejszej walki ze smogiem. Nie mogą też doczekać się uporządkowania chaosu reklamowego widocznego w całej Gdyni, co ma nastąpić po przyjęciu przez Rady Miasta oczekiwanej od lat uchwały krajobrazowej, porządkującej kwestię szyldów i reklam w przestrzeni publicznej.
***
BARTOSZ BAŃKA
Wyzwania dla Gdyni
Rozmowa z Katarzyną Gruszecką-Spychałą, wiceprezydent Gdyni d.s. gospodarki
Katarzyna Fryc: W jakiej perspektywie myśli teraz miasto?
Katarzyna Gruszecka-Spychała: – Sytuacja pandemiczna zmusiła nas do myślenia jednocześnie w dwóch perspektywach. Musimy zarówno reagować na bieżąco na wydarzenia związane z COVID-19, wesprzeć tych, których życie nagle przewróciło się do góry nogami i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom. Oznacza to skierowanie celowanej pomocy, adekwatniej do potrzeb i minimalizowanie negatywnych skutków pandemii. A jednocześnie realizujemy cele i zadania wynikające ze strategii rozwoju miasta – aktualnie są to kolejne etapy projektu Klimatyczne Centrum i inwestycje z nim związane, choć niekoniecznie realizowane w centrum miasta. Mam tu na myśli np. węzły przesiadkowe, które odciążą śródmieście od ruchu samochodowego.
Jakie są największe wyzwania dla Gdyni w dłuższej perspektywie?
– Nie tylko dla Gdyni, ale dla większości polskich samorządów obecnie największym wyzwaniem są zwiększające się obowiązki nakładane przez rząd przy kurczących się wpływach do budżetów gmin. Przykładem mogą być rosnące z roku na rok dopłaty samorządów do wydatków na oświatę, które są w coraz mniejszym stopniu pokrywane przez subwencję z budżetu państwa.
W dłuższej perspektywie wyzwaniem jest adaptacja do zmian klimatu i zmiany demograficzne. Jednym z kluczowych zadań będzie zmiana nawyków transportowych mieszkańców.
Do jakiego horyzontu czasowego sięgają władze Gdyni?
Przy tworzeniu strategii rozwoju Gdyni takim horyzontem czasowym był rok 2030. Kilka miesięcy temu uchwalona została strategia rozwoju elektromobilności do roku 2035. Wszyscy doskonale sobie zdają sprawę, że świat zmienia się w zawrotnym tempie, stąd nie jest łatwo prognozować rzeczywistość z kilkunastoletnim wyprzedzeniem. Dodatkowo pandemia pokazała nam, że należy być przygotowanym na bardzo różne scenariusze. Pewne rzeczy nie ulegną jednak zmianie. Ludzie zawsze będą chcieli dobrze żyć, rozwijać swoje pasje zawodowe i indywidualne zainteresowania, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi czy mieszkać w czystym, zielonym i przyjaznym miejscu. Zarówno obecnie, jak i za kilkanaście lat widzimy przede wszystkim gdynian, którzy są największym potencjałem miasta, którzy je tworzą i dla których ono funkcjonuje.
Poszukajmy wspólnie wyzwań dla Gdyni. Czekamy na Wasze zgłoszenia: [email protected]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS